Seferihisar.. Türkiye’nin sanatta öncü ilçesi ve sanat kültür etkinlikleri
13537777_1183441795010014_8416808004631360749_n
Seferihisar…  Günümüzde Türkiye’nin ilk sakin şehri olarak ünlenen bu ilçemizde yerleşim bölgesi olarak tarih bize milattan yüzlerce yıl öncesini işaret etmektedir. Gerçekten de, Seferihisar’ın Sığacık mahallesinin bir km kadar güneyinde bulunan TEOS antik kentinin M.Ö. 1000 yılı civarında bir İON kenti olarak kurulduğu sanılmaktadır…

Kenti özellikle denizcilik sayesinde oldukça ilerlemiş ve zamanının zengin yerleşim bölgelerinden biri olarak bilinir hale gelmiştir.. Zaman içinde, Persliler, Romalılar gibi çeşitli kavimlerin yönetimi altına giren TEOS sanat alanında da öncülük etmiş ve Dionysos Sanatçılar Birliği, Teos’da çok önemli bir rol oynamıştır. Devamlı bir huzursuzluk kaynağı olarak görülen bu sanatçılar topluluğu M.Ö. 2. yüzyılın ortalarında Teos’dan Ephesos’a sürülmüşlerdir. Ünlü ozanlar Anakreon (M.Ö. 572), Antimachos ve Epikürcü Nausiphanes Teoslu’dur.

Yani dememiz odur ki Seferihisar (TEOS antik kenti olarak) bundan yıllarca önce de gerçek bir sanat merkezi olmuştur. Ne mutlu ki Seferihisar günümüzde de sanatçı yoğunluğu ve sanat etkinlikleri açısından Türkiye’nin birçok bölgesinin önünde gitmekte ve bu konudaki şöhreti de gerek yurtiçi ve gerekse yurt dışında her gün biraz daha kuvvetlenmektedir.

Burada yerel belediyenin ve değerli başkan Tunç Soyer’in de katkılarıyla sanat konusunda oldukça aktif şekilde çalışan SEFERİHİSAR DOĞA SANAT gibi dernekler ve de münferit olarak çalışmaları ve açtıkları sergilerle katkıda bulunan çok sayıda sanat tutkunları bulunmaktadır.

seferihisar-small

Örneğin daha çok yakın bir tarihte “ULUSLARARASI SULUBOYA FESTİVALİ & YARIŞMASI”  sakin şehir Seferihisar’da büyük başarıyla yapılmış ve beğeniyle izlenmiş bulunmaktadır. Yine örneğin, ressam ve aynı zamanda resim öğretmeni Canip Taşkıran 18 Haziran – 33 Temmuz tarihleri 2016 arasında kişisel sergisini Sığacık MARBEL Kültür Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirmiştir. Seferihisar Doğa Sanat Derneği ilçe içerisindeki lokalinde sıklıkla sanatçıları ağırlayarak yerel halk ve dernek üyeleriyle kaynaşma ortamı sağlamaktadır..

İşte bütün bunlara baktığımızda öyle görülmektedir ki Seferihisar “kültür ve sanat” konusunda öncülüğünü kimselere bırakmak niyetinde değildir.

Dolayısıyla biz de diyoruz ki “Ne mutlu SEFERİHİSAR’DA YAŞIYORUM” diyebilene…

Editör

SEFERİHİSAR DOĞA SANAT FACEBOOK SAYFASI
https://www.facebook.com/seferihisar.sanat?fref=ts

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code