Rıza Sarraf’ın avukatları: Müvekkilimiz ABD makamları tarafından yargılanamaz
SARRAF-2Rıza Sarraf davası ABD’ de 32 kısım tekmili birden devam ediyor, her ne kadar son günlerde gündemdeki baş sırayı işgal etmese de ülkemizde.. Son gelişmeler ise oldukça ilginç. Sarraf’ın avukatları bu sefer de ABD’nin Sarraf’ı yargılamaya yetkisi olmadığını belirttiler ve aşağıdaki açıklamaları yaptılar.

ABD’de yaşayan serbest gazeteci Ali Abaday’ın Sputnik’e aktardığına göre, ABD’yi dolandırmak, banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve İran yaptırımlarını delmek (Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek) suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Sarraf’ın davasının düşmesi için avukatları 18 Temmuz’da bir dilekçe vermişti. 8 Ağustos’ta New York Güney Bölgesi Federal Başsavcısı Preet Bharara ve ekibi bu dilekçeye karşılık bir dilekçeyi mahkemeye sunmuştu. Dün Sarraf’ın avukatlarının sunduğu yeni dilekçe ise savcılığın savlarına karşı yazıldı.

Sarraf’ın avukatları ilk dilekçede olduğu gibi savcılığın hem Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (IEEPA) farklı yorumladığını hem de ABD vatandaşı olmayan, ABD’de iş yapmamış bir kişinin ABD makamları tarafından yargılanamayacağını söyledi.

11 avukat tarafından hazırlanan dilekçede 5 nokta üzerinde duruldu. Bu noktaların ilki IEEPA’nın ancak ABD vatandaşı olan, Amerika’da iş yapanlar için geçerli olduğu yönünde. Sarraf’ın Amerikan vatandaşı olmaması ve yaptığı işlemlerin Amerika ile alakasının bulunmadığı bir kez daha yinelendi. İkinci olarak savcılığın Sarraf’ı İran için ihracat yapmaktan dolayı yargılayamayacağı, yetki alanının bunu kapsamadığı anlatıldı. Ardından kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve ABD’yi dolandırma suçlarının da savcılığın yazdığı bir ‘romanın’ parçaları olduğu ifade edildi.

Dilekçede son olarak Sarraf’ın gümrükte el konulan iPhone telefonundan elde edilecek delillerin neden kullanılmaması gerektiği izah edildi.

KAYNAK: CUMHURIYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code