Sakin şehir Seferihisar’da yapılaşma problemi ve kent mimarisi ile ilgili gerekli standartlar

by Bilgi Akkuş Hunca | Pazartesi, Ağu 8, 2016 | 161 viewsSEFER-INSAATBu sayfalarda yazmış olduğumuz bir yazıyla ilgili olarak bazı yorumlar almıştık, Seferihisar’ın artık sakin şehir ünvanını hak edip etmediği hususunda…

Hatta bu tenkitlerin bir kısmının maalesef haklı olduğu hususuna biz de katılmak zorunda kalmıştık. Tabii, ilçede ve özellikle merkezde veya yakınındaki inşaatların Seferihisar’ın görünümüne olumlu veya olumsuz ciddi etki yapabilecek birinci faktör olarak karşımıza çıktığını açıklıkla görüyoruz.

Pekiyi, bu konuda belediye herhangi bir şey yapmıyor mu diye düşünüp araştırdığımızda görüyoruz ki çirkin yapılaşmayı önleyebilmek üzere bazı tedbirler geliştirilmiyor değil…

Örneğin, 2015 yılında yapılan çalışmalara göre Seferihisar Belediyesi, ilçenin geleceğini kurtarma adına çok önemli bir karara imza atmış bulunuyor. Buna göre “yeni yapılacak binaların yapımı için bazı kriterler belirlenmiş durumda ve Belediye bünyesinde de Belediye İmar Müdürü, mimar ve heykeltıraşlardan oluşan “estetik kurul” oluşturulmuş bulunuyor. Bu kurul projelerin estetik açısından uygun olup olmadığını denetliyor ve ruhsat için gerekli onay bunun ardından alınabiliyor.

Şüphesiz ki düzenlemenin layıkıyla uygulanması mümkün olduğu takdirde Cittaslow (Sakin Şehir) modelini Türkiye’ye getiren Seferihisar Belediyesi son yıllarda artan talep ve inşaatlardaki hızlanmanın ardından, çarpık yapılaşmanın önüne geçebilme olanağını arttırmış olacak.

Bu kurulun gerekli onayı verebilmek için hangi kriterlere göre karar verecek pekiyi derseniz, işte bunlar da aşağıda;

 • Seferihisar’da yapılacak binaların rengi beyaz veya bej tonlarında olacak.
  Cephe kaplamalarında PVC esaslı malzeme kullanılamayacak.
  Çatılarda kiremit çatı uygulaması yapılacak.
  Balkon korkulukları ferforje veya ahşap olacak.
  Klima üniteleri estetiği bozmayacak şekilde tavsiye edilen yerlere konulabilecek
  ve uydu sistemleri görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde çatılarda gizlenecek.

Umalım ki bu kurula verilen görevler eksiksiz ve hakkaniyetle yerine getirilsin ve Seferihisar ilçesi de kendisine verilmiş olan “CITTA SLOW” etiketini layıkıyla hak etmeye devam etsin.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code