Sakin şehir Seferihisar ve Sığacık nasıl bir 2019 yaz sezonu geçiriyor?

by Editor | Pazartesi, Ağu 12, 2019 | 301 viewsSakin şehir Seferihisar ve Sığacık nasıl bir 2019 yaz sezonu geçiriyor?

Türkiye’nin yeni gözdelerinden olan Seferihisar ve de tatil beldesi Sığacık 2019 yılında nasıl bir turizm sezonu geçiriyor?

Evet, bu soru geçen yıl, yani 2018 için sorulsaydı cevabımız oldukça olumlu ve umut verici olabilecekti. Fakat öyle görülüyor ki 2019 yılı Seferihisar ve de özellikle buranın turizm yönünden ticari beldesi olan SIĞACIK için pek de parlak olmayacak. Tabii bu tespit şu ana kadar ki izlenimlerimizin bir özeti yalnızca. Umut edilir ki sezonun geri kalan kısmı çok daha iyi geçer buradaki turistik işletmeler açısından.

Bugün itibarıyla baktığımızda (bayram süresini hariç tutmak kaydıyla tabii) görüyoruz ki birçok pansiyon veya butik otelde satılmamış odalar mevcut. İşletmecinin toplamda 4 adet odası var ancak 2 tanesini verebilmiş örneğin. Halbuki, normalde yaz mevsiminde bu tip yerler neredeyse hep doludurlar.

Tabii bunun nedenleri de açık;

  • Her şeyden önce Sığacık’ta çok yakın zamana kadar 20-30 adet olan konaklama tesisinin sayısı herhalde çok yakın zamanda yüz rakamına filan ulaşacaktır (şimdiden ulaşmadıysa eğer). Zira Sığacık Kaleiçi mevkiinde evi olan herkes evini ya pansiyona dönüştürüyor ya da yabancıya kiralıyor o aynı şeyi yapsın diye. Tabii ki bir anda bu kapasite artışını doldurmak mümkün olamıyor.

  • Diğer taraftan söz konusu mekan işletmeciye ait değilse ve oranın yerlisinden kiralanmışsa, kiralar oldukça yüksek tutulduğundan dakika bir gol bir yüksek masrafla başlamış oluyor işletmeci. Bu kirayı çıkarmak için hasılattan bayağı bir kısmı ayırmak gerekiyor.
  • Ayrıca, ekonominin durumu malum; Hepimiz çarşı pazardaki durumu görüyoruz ve geçim sıkıntısının gittikçe nasıl da büyüdüğünü bire bir yaşıyoruz – Özellikle emekli ve dar / sabit bütçeli vatandaşlar olarak. Velhasıl, vatandaş ayakta kalabilmek için bazı masraflarından – ki maalesef tatil bütçesi bu gruba girebiliyor doğal olarak – feragat etmek zorunda kalıyor herhalde.
  • Bu arada söz konusu durgunluk yalnızca pansiyonlara olumsuz etki yapmakla kalmıyor tabii ki. Lokanta, kafe, bar vs. gibi yerlerde bundan payını alıyor. Bu durumdan pek fazla etkilenmeyen tek grup olsa olsa Pazar günleri Kaleiçi pazarında reyonlarda gıda satışı yapan bölgenin yerlileridir herhalde. Bunların bazıları günlük iki üç bin TL civarında satış yapabiliyorlar yaklaşık.

Pekiyi, durum böyle de ne olacak sonunda? Vallahi gönül arzu etmiyor, dilimiz de söylemeye varmıyor ama herhalde pek çok işletme kapatmak zorunda kalabilir işler böyle giderse. Yapılacak bir şey var mı derseniz eğer, tek tavsiyemiz şu olur; Burada pansiyon, lokanta vs. gibi işyerleri açmaya niyetlenen vatandaşların hesap kitap işini en baştan çok iyi yapmaları gerekir… Sonradan pişman olmamaları için.

Ne diyelim? Allah yardımcısı olsun buradaki esnafın.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code