Sakin şehir Seferihisar’da vatandaş bundan böyle “yönetime tam anlamıyla katılacak”
Türkiye’de birçok ilklerin öncüsü olan “SAKİN ŞEHİR” SEFERİHİSAR bir ilke daha imza atıyor. Yönetimin aldığı prensip kararına göre bundan böyle burada yaşayan vatandaşlar buranın yönetiminde çok daha fazla söz sahibi olabilecekler. Bu kapsamda Seferihisarlı vatandaşların “karar alma süreçlerine” daha aktif katılım sağlayabilmeleri için Seferihisar “Ortak Akıl Platformu” kurulmuş bulunuyor. Çok önemli bir yenilikçi vizyona sahip olan Başkan TUNÇ SOYER liderliğindeki Seferihisar Belediyesi ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışını yöre halkıyla tanıştırmış oluyor böylece.

Meclis gündemini halkın oluşturacağı yeni sistem en basit anlatımıyla şöyle çalışacak; Uygulamayla vatandaş doğrudan meclis gündemine kendi fikriyle dâhil olabilecek. Seferihisar Ortak Akıl Platformu ile ilçede yaşayan vatandaş, meclis üyesi gibi meclis gündemine teklif sunabilecek, karar süreçlerinde daha aktif bir rol alacak.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yeni uygulamayla ilgili bilgiler vererek şunları paylaştı; “Göreve geldiğimiz günden itibaren demokrasiyi “sandık demokrasi”nden ibaret görmedik. Karar alma süreçlerine aktif olarak katılımın sağlanması için birçok yeniliğe imza attık. Teknolojinin de nimetlerinden yararlanarak tüm iletişim kanallarımızı katılımcılığı arttırmak için kullandık. “Seferihisar Ortak Akıl Platformu” da bu doğrultuda hayatımızı kolaylaştıracak. Hemşehrilerimizin katılımını arttırmasının yanında meclis üyesi ya da birim müdürü gibi yönetimin her kademesinde seslerinin daha gür çıkmasını sağlayacak” dedi.

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK

http://soap.seferihisar.bel.tr/  adresinden ulaşılabilen sisteme yakında kiosk ve mobil uygulamalardan da ulaşılabilecek. TC kimlik numarası ile üye olan ve giriş yapan hemşehrilerimiz kamu yararına olan fikrini “Yeni Fikir Ekle” butonuyla kaydedecek. Konu moderasyon onayından sonra yayınlanacak. TC kimlik numarasıyla üye girişi yaparak ilgili konuyu “destekle” butonuna basıp destekleyen vatandaş sayısı 100 olduğunda konu meclis gündemine gelecek. Fikir, niteliğine göre meclis kararı gerektirmiyorsa 50 destekçi bulduğunda müdürler toplantısına gündem maddesi olarak eklenecek.

KAYNAK: BELEDİYE

Like it? Share it!