Sakin şehir Seferihisar’ın kurtuluşunun 95. yıldönümü coşkuyla kutlandı

Seferihisar Kurtuluşunu kutladı

Sakin şehir Seferihisar’ın artık tüm Türkiye’de tanınmaya başlayan ünlü etkinliklerinin arasına bir de EN ÖNEMLİ ETKİNLİK GİRDİ; Seferihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunu anma etkinlikleri. 3-4 gün boyunca ilçemizde çok renkli manzaralar gördük ve milletimizin Atatürk’ bağlılığını bir kere daha teyit etmiş olduk. Kutlamalr kapsamında son gün şunlar yapıldı.

İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni yapıldı. Tören, Saat 13:00’de Kaymakam İlhan Abay ve BelediyeBaşkanı Tunç Soyer’in Atatürk Anıtına çelenk sunmalarının ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşmasıyla devam etti.

Başkan Soyer konuşmasında; “Emperyalizme karşı tarihin yazdığı en büyük zaferi kazanan Türk milletinin başarısının iki sırrı vardır. 1.Türkü, Kürdü, Alevi’si, Sünni’si, Çerkez’i, Boşnak’ı aynı kutsal hedef doğrultusunda buluşmuşlardır. 2. cesur olmuşlardır, canları pahasına vatanı koruma bilincine sahip olmuşlardır. Bu nedenle her şeyden önce birbirimize farklılıklarımıza saygı duymayı başarmak zorundayız. Buna en çok ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz. Çünkü darbe girişimlerinin de dikta özlemlerinin de iç ve dış tehditlerinin de karşısındaki tek çare bir arada durmamız birbirimize sımsıkı sarılmamızdır. Bunu kolaylaştıracak olan ve bir arada huzur ve barış içinde yaşamamızı sağlayacak olan tek yönetim ise cumhuriyettir. O nedenle cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmalı daha çok demokrasi için mücadele etmeliyiz. Asla unutmamalıyız ki hepimiz bu vatanın asli evlatlarıyız ve bize bizden başka dost yoktur. Şimdi bir yandan vatanımızı korurken bir yandan da ulu önder Mustafa Kemal’in bize hedef olarak verdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya gayret etmeliyiz. Başka bir Türkiye, daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir Seferihisar mümkündür. Asla unutmamalıyız ki bütün zorluklara ve yokluklara rağmen kurtuluş savaşı zaferini kazananlar bu memleketin evlatlarıdır. Ve bizim atalarımızdır. Onlar bu vatanı bu koşullarda kurtarmayı başardıysa bizim onların iradesinden vicdanından ve cesaretinden feyz alarak o emaneti ileriye taşımamız bir mecburiyettir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyor hepinizi saygılarımla selamlıyorum. 95. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.” dedi.

Tören Seferihisar Belediyesi Halk Oyunları Ekipleri, Tekvando ve jimnastik ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

11 Eylül Kurtuluş Şenliği programı bu akşam Saat 20.00’de İzzet Gül Stadyumu’nda Suzan Kardeş ve Levent Yüksel’in konserleriyle devam edecek.