Sakin şehir Seferihisar’ın Ulamış mahallesinde Tarhana Etkinliği atölyesi 19 Ağustos Cuma günü
Sakin Şehir Seferihisar’da yeni bir etkinlik var önümüzdeki günlerde; Tarhana Atölyesi… “Geleneksel Tarhana nasıl yapılır” merak edenler 19 Ağustos 2017 Cuma günü Ulamış’ ta bir araya geliyor. Seferihisar Belediyesi, Köy Koop ve Slow Food Teos işbirliğiyle 19 Ağustos Cumartesi günü Ulamış Köyü’nde “Seferihisar Geleneksel Tarhana Yapım Atölyesi” düzenleniyor

Tarhana, hepimizin malumudur özellikle Anadolu geleneği olarak ve de daha çok kış mevsimlerinde soframızdan eksik olmaz. Sakin şehir Seferihisar ilçemizde de hemen hemen her kadının kış öncesi hazırladığı geleneksel Tarhana, 19 Ağustos günü Ulamış mahallemizde Ulamış Köyü’nün üretici kadınları tarafından yapılacak. Bu deneyimi birlikte yaşamak için İzmir’de yaşayan ve tarhana yapımını merak edenlere tarhana yapmayı öğretmek amacıyla atölye çalışması ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

İşte siz de bu eşsiz lezzeti, Atalarının yöntemlerle üreten köylü kadınlardan öğrenmek isteyenler 19 Ağustos Cumartesi günü Saat 10.00’dan itibaren Ulamış Köyü’ne bekleniyor.

TARHANA VE FAYDALARI : Uzmanlara göre vitamin ve mineraller yönünden zengin olan tarhana ciddi bir şifa kaynağı özelliğine sahip. Tarhananın içinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında etkili olduğu söyleniyor. Tarhanada bulunan proteinlerin vücut için gerekli olan bazı aminoasitleri bolca ve dengeli olarak içerdiği ve tarhananın vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengin olduğu özellikle belirtiliyor. Tarhanada özellikle B vitaminleri bol miktarda bulunuyor. Kepeği uzaklaştırılmamış undan yapılan tarhanalardaki B vitaminleri içeriği kepeksiz undan veya göceden (kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğday) yapılan tarhanalara göre daha yüksekt. Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerden…

Uzmanlar proteinlerin sindiriminin özellikle bebekler ve yaşlılar için çok önemli olduğuna işaret ediyor  ve bebeklerde sindirim enzimlerinin yetersiz olduğunu, yaşlılarda ise sindirim enzimlerinin çalışmasının yavaşladığını, bu nedenle tarhananın bebekler ve yaşlılar için tüketimi özendirilecek, sindirimi kolay besleyici bir gıda olduğunu ifade ediyorlar.

Bilindiğine göre, Ege Bölgesi’nin farklı yörelerinde üretilen un tarhanalarına tarhana otu yerine nane, un yerine irmik konuluyor, un ve maya karışımına mercimek ve nohut da eklenebiliyor. Tokat, Sinop, Edirne ve Tekirdağ gibi bazı illerde süt, un ve yumurta karıştırılarak “sütlü tarhana” yapılıyor.

 

Like it? Share it!