Seferihisar 2019 Ata Ekmeği ve Armola Şenliğini 3 Ağustos günü gerçekleştirdi

by Editor | Pazar, Ağu 4, 2019 | 101 viewsSeferihisar 2019 Ata Ekmeği ve Armola Şenliğini 3 Ağustos günü gerçekleştirdi

Şenlik ve festivallerin mekanı sakin şehir Seferihisar her yıl geleneksel hale gelen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği buluşmasını 2019 yılında da coşkuyla kutladı. 3 Ağustos Cumartesi günü çok geniş bir katılımcının iştirak ettiği şenlik yine Ulamış köyünde yapıldı.

Bildirildiğine göre yaklaşık 50 bin misafirin ziyaret ettiği ve gün boyu süren şenlikte geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilçede 100 yıl önceki tekniklerle üretilen ATA EKMEĞİ ile ilçenin meşhur peyniri ARMOLA tanıtıldı.

Bilindiği üzere 2011 yılındaki Tohum Takas Şenliği’nde Gödence köyünde bulunan ve uzun çalışmalar sonucu çoğaltılıp, un haline getirilen Karakılçık Buğdayı’ndan ekmekler üretilmişti.

Gelen misafirler etkinlik süresince belediyenin organize etmiş olduğu Seferihisar Çocuk Belediyesi standı, üretici pazarları ve çeşitli STK reyonlarından hizmet aldılar.

Açılış konuşmasını yapan SEFERİHİSAR Belediye Başkanı İSMAİL YETİŞKİN tarımın hayati önemine vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Ata tohumlarımıza sahip çıkıyoruz. Can Yücel Tohum Bankamızda birçok yerli tohumu çoğaltıyoruz. Karakılçık buğday tohumu da bu merkezden çıkmıştır. Seferihisar Belediyesi olarak 500 dönüm arazi içinde karakılçık buğdayı üretimimiz yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile de Menemen ovasında ilk defa 500 dönümlük bir araziye daha ekildi. Karakılçık buğdayından günlük çıkan ekmek sayısını arttırmak ve yan ürünlerini geliştirmek için çalışıyoruz. Yine ilçemizin kendi değerlerinden, geçmişten günümüze bozulmadan gelen Armola peynirimiz ile karakılçık ekmeğimizi birleştirdik.


Gerek satış noktalarımızda gerekte internet üzerinden yaptığımız satışlarda Türkiye’nin neredeyse her yerine bu iki lezzetimizi ulaştırıyoruz. Bu sayede Armola ve Karakılçık ekmeği birçok ailenin geçim kaynağı oldu.

Topan Karakılçık Ata tohumumuzun sertifikasyon çalışmalarını başlattık, sonuna yaklaşıyoruz. Bu başarıların devamını hep birlikte sağlayacağız”.

Bundan sonra programın devamında Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğu (SEFTİT), Ulamış Tiyatro Topluluğu tiyatro oyunu ve Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı.

Ayrıca Şenlik boyunca dedelerden kalma ‘Şıngırdak’ oyunu, selvi altında salıncak, köy seyirlik oyunları oynandı. Etkinlik Seferihisar Belediye Bandosu konseri ile son buldu.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code