Seferihisar Armola Peynirinin tadını arıyor

Keçi derisinde yapılan armoni peyniri zamanla unutulmuş, o eski lezzeti neredeyse tarihe karışmıştı.  Ancak Seferihisar, kendilerine has bu peyniri yeniden üretmeye ve tanıtmaya koyuldu. Keçi sütü, süzme yoğurt ve az tuzlu lorla yapılan bu peynir, keçi derisinin içinde, tulumda,  yağmur almayacak bir şekilde yapılıyor ve bekletiliyor.

Armola zeytinyağı ile karıştırılarak yenen çok lezzetli bir peynir.

Ancak endüstriyel kazanlarda üretilen şu anki peynirin, o tulumun içinde yapıldığı gibi tadı yok. Değişikliğe uğrayıp, asıl tadını kaybetmiş. Bu nedenle Ege Üniversitesinden bir ekip, yöresel tadı sofralara taşımak amacıyla kolları sıvadı. Araştırma ekibi armola peynirinin tüm lezzetini bulabilmek için Seferihisar köylerini geziyor.  Armola peynirinin tadını bulmak için Seferihisar Belediyesi peynir üreticileri ve üniversitelerle işbirliği başlattı.

Seferihisar Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümü Süt Teknolojileri Bölümü’nden Prof.Dr. Özer Kınık, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden  Doç. Dr. Nurcan Koca, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Figen Korel, Türer A.Ş. adına Fatma Bayraktar, Baltalı Süt Ürünleri  adına Rahmi Tulçalı, Gülpınar Süt adına Dilek Taşkıran, İzmir Gıda Kontrol Lab. dan Leyla Güçer, T- Gıda Kontrol Lab. Müdürü Veysel Baki Okhan, Gıda Mühendisi Emine Özkardeş katıldılar.

Toplantının sonunda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye, üniversite ve üreticilerle güzel bir araştırmaya başladıklarını belirterek; “Herkesin tadına hayran kaldığı Armola peynirinin lezzet profilinin çıkarılması için çalışma başlattık. Armola’mızın tadını arıyoruz. Seferihisar’a bağlı köyler tek tek gezilip Armola peynirinin temel oranlarının sağlaması çıkarılacak. Armola Peyniri’nin yapılışında kullanılan malzemelerin oranlarını doğru olarak tespit ederek, geleneksel Seferihisar Armola’sının araştırması gelecek nesillere doğru aktarılması ve aynı mandalinada olduğu gibi Seferihisar ismiyle özdeşleşmesini sağlayacak” dedi.