Seferihisar Belediyesi’nden engelli arabaları için ücretsiz şarj istasyonu hizmeti
Engelli vatandaşlarımız hiç şüphesiz ki başımızın tacı olmak durumundadırlar. Bunun farkında olan belediyelerimiz her yıl çok çeşitli hizmetler sunmaktadırlar, özellikle engelli yurttaşlarımız için. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne baktığımızda şu hizmetleri sağladıklarını görüyoruz:

– Toplu taşıma hizmetlerinden (otobüs, metro, vapur) 50 bin kişi ücretsiz yararlanıyor. Engelli bireylere 750 biniş yüklü toplu ulaşım kartı, ağır engelli bireylerin yakınlarının da refakatçi kartı sağlanıyor. Randevu ile 4 adet engelli minübüsü hizmet veriyor.
– Yenilen otobüs filosunda otobüslerin engelli kullanımına uygun olmasına özen gösteriliyor. Önceki yıllarda 24 olan engelli aparatlı otobüs sayısı 2011 yılı sonunda 424’e ulaştı. Tüm otobüs filosunun engellilere uygun hale getirilmesi planlanıyor.
– Engelliler Merkezi ile İnciraltı Engelliler Kafeteryası arasında engelli vatandaşların ulaşımı için 811 numaralı özel otobüs çalışıyor.
– İzmir’de yaşayan engelli vatandaşların 13 m3’e kadar olan su tüketiminden yüzde 50 indirimli yararlanabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı mevcut
– İzmir kent genelinde cadde, meydan ve bulvarlarda bulunan yaya yürüyüş yollarındaki rampalar, engellilerin kullanımına uygun yeniden düzenleniyor. Katlı kavşaklarla, yoğun trafik akışına sahip caddeler ve metro istasyonlarında yürüyen merdivenli, asansörlü yaya üstgeçitlerinin yapımı tamamlanıyor.

Ayrıca “Görme Engelliler Kent Rehberi” adıyla sunulan hizmetle İzmir’e yönelik yaklaşık 15.000 önemli yer bilgisi, otobüs durak bilgileri ile günlük nöbetçi eczane bilgilerinin, mobil telefonlara kurulabilen açık kaynak kodlu ücretsiz “Loadstone GPS Programı”nda kullanılması sağlanıyor. Hizmet hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabiliyor
(Kaynak: http://www.arkitera.com/haber/11117/belediyeler-engelliler-icin-neler-yapiyor_)

SEFERIHISAR ENGELLILER ICIN NE YAPIYOR?

İşte Türkiye’de “sakin şehir” dendiğinde aklıa ilk gelen yer olan ve belediyecilik konusunda birçok ilklere imza atan Seferihisar Belediyesi’ de bu konuya ciddi şekilde önem verdiğinden “Engelsiz Bir Seferihisar” için hız kesmeden proje üretmeye ve uygulamaya devam ediyor. İlçede yaşayan engelli vatandaşlar için her fırsatta “ Engelsiz Yaşam” misyonunu benimseyen Seferihisar Belediyesi bu doğrultu da çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce Sığacık Girlen mevkiinde yaptırdığı engelli vatandaşların kullanabileceği aletlerden oluşan engelsiz park, mavi bayraklı plajlarda bulunan toplamda 10 engelli denize giriş parkuru, ilçede rahat hareket edebilmeleri için kaldırımlara engelli rampası gibi çalışmalar yapan belediye, bu çalışmalarına yenisini ekleyerek akülü tekerlekli sandalye kullanan 20 engelli vatandaş için şarj istasyonu kurdu.  Seferihisar Yeni Meydanda bulunan şarj istasyonundan  vatandaşlar ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Seferihisar Belediyesi bu sistemle dışarıda vakit geçirip sosyalleşmek isteyen engelli vatandaşların şarj sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. İstasyonda iki şarj girişi mevcut.   Seferihisar Belediyesi daha fazla engelli vatandaşa yardımcı  olabilmek için projeler üretmeye devam edecek.

Önümüzde halledilmesi gereken daha birçok konu olmakla birlikte, bu hizmet için Seferihisar Belediyesi ve Sayın Tunç SOYER alkışı hak ediyor bizce.

Like it? Share it!