Seferihisar Belediyesi’nden yaşlıların bakımına yönelik “hayırlı” bir kampanya; “Evde Bakım Hizmeti”
YASLI-INSAN

YASLI-INSAN-3

TUNÇ SOYER

Türkiye’de bir ilçe var ki son yıllarda adından birçok vesileyle söz ettiriyor; Seferihisar ilçesi burası, Türkiye’nin ilk sakin şehri… İlçenin bu derece ön plana çıkmasında en önemli etkenlerden biri de gerçekten de vizyoner belediye başkanı Tunç Soyer’dir şüphesiz. Kendisinin başarısındaki en önemli nedenlerden birinin ise önüne getirilen fikirlere/projelere karşı olumlu bir açıdan yaklaşarak bunları layıkıyla değerlendirmesi olduğunu düşünüyoruz. Yani “hep beraber/birlikte, yalnız ben değil biz” düşünce tarzı ve yaklaşımı… İşte bu kapsamda baktığımızda Seferihisar Belediyesi yine önemli bir “insana dönük” hizmetle karşımızda çıktığını (daha doğrusu yanımızda olduğunu) görüyoruz. Belediye şimdi de “ihtiyaç sahiplerine yönelik başlatılan evde bakım hizmeti” çalışması başlatmış bulunuyor. Tabii ülkemizde birçok şeyin başlayıp ondan sonra pek de övünülecek somut neticeler veremediğini biliyoruz, deneyimden. Örnek mi istersiniz? Vaktiyle rahmetli Erbakan’ın attığı ağır sanayi hamlesi temelleri gibi – hani açılan çukurlar filan… Zaten bir deyiş malum; “Türk gibi başla İngiliz gibi bitir”… Keşke tam tersi geçerli olsaydı ama kim diyebilir ki cuk diye yerine oturmamış bu deyiş? Çok şükür aynı şey Seferihisar Belediyesi için geçerli değil özellikle Tunç Soyer’in döneminde. Projeler titizlikle incelenip hayata geçiriliyor ve gitmesi gereken noktaya kadar takip ediliyor. Doğaldır ki bu da dönüp dolaşıp vatandaşa hizmet olarak geri geliyor bir şekilde…

Seferihisar Belediyesi, büyük bir “HAYIR” işine girişerek ilçede yaşayan 65 yaş üstü bakıma muhtaç yaşlı, hasta ve engelliler için “evde bakım ve sosyal destek hizmeti” başlatmış bulunuyor. Evde bakım ve sosyal destek hizmeti, medikal ve tıbbi işlemleri kapsıyor. Kampanyanın sloganıysa “Yeter Ki Onların Yüzünü Güldürebilelim”.

Bu kampanya şöyle uygulama buluyor;

Seferihisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ilçe merkez ve köylerde Halk Kart sahipleri içerisinde yapılan taramaların ardından tespit edilen 139 “yaşlı, engelli ve yatalak durumda olan hasta” için bakım ve destek hizmeti verilmeye başlandı. Evde bakım ve sosyal destek hizmeti uygulamasına yönelik sağlık teknikeri ve hasta bakım sorumlusuyla çalışan Seferihisar Belediyesi, medikal işlem ve tıbbi işlem hizmeti veriyor. Medikal işlem, “ağız bakımı ve eğitimi”, “tırnak kesimi”, “uygulamalı saç yıkama”, “deri bakımı”, “kişisel bakım ve temizlik eğitimi”, “sonda takibi” gibi işlemlerinden oluşuyor. Tıbbi işlem ise “tansiyon takibi”, “şeker ölçümü”, “ateş takibi”, “solunum testi”, “nabız sayımı”, “pansuman”, “diyet-beslenme eğitimi” ve “yatalak hasta bakım eğitimini” kapsıyor.
Diğer taraftan gerektiğinde psikolojik destek ve berber-kuaför hizmetinin de verileceği vatandaşların evlerinde bakım ve tadilat işlemlerinin bile yapılması kampanya kapsamına alınmış vaziyette.

Bu hizmet kampanyasıyla ilgili olarak değerli BAŞKAN TUNÇ SOYER şunları söylüyor;

“Çok önemsediğimiz bir çalışmayı başlattığımız için tüm ekip olarak mutlu ve huzurluyuz. Biz büyüklerinin ellerini öpen bir kültürün insanlarıyız. Ne yazık ki içinde yaşadığımız hız çağı, bu kıymetli geleneğin davranış biçimlerini yavaş yavaş yok ediyor. O nedenle verdiğimiz hizmetin vicdanı, şefkati ve saygıyı tekrar hatırlatmaya yönelik bir amaç taşıdığını belirtmek isterim. Yaşlılarımızın, engelli vatandaşlarımızın ve hastalarımızın kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamaya, günlük hayatlarında yaşam kalitelerini arttırmaya, kendilerine verdiğimiz değeri hissettirmeye, sevgi ve şefkatle bir yaşam geçirmelerini sağlamaya yardımcı olmak istiyoruz. Onların yüzünün güldüğünü görmek en büyük ödül bizlere. Bir belediye hizmetinden çok vicdan ve merhametin ölmediğini, hala tanımadığımız insanlara elimizi uzatmamız gerektiğini göstermek ve bunu genç nesillere aktarmak istiyoruz. Uzun süren incelemelerimiz sonunda oluşturduğumuz listeyle 139 vatandaşımıza hizmet vermeye başladık. Günlük ihtiyaçları dışında, yaşadıkları evleriyle ilgili bakım onarım hizmeti de veriyoruz. Gücümüz yettiğince de daha fazla destek vermek için çaba göstereceğiz”.

Editör

Like it? Share it!