Seferihisar Belediyesi’nden “Yerel Tohumu Yaşatıyoruz” etkinliği
YEREL TOHUM KAMPANYASI SEFERİHİSAR

Türkiye’deki tüm yerel belediyeler içerisinde vizyoner başkan TUNÇ SOYER‘in önderliğinde en çeşitli ve önemli atılımları gerçekleştiren belediye olarak tanınan “Sakin Şehir” SEFERİHİSAR BELEDİYESİ bu sefer de daha önceden başlatmış olduğu önemli bir faaliyeti daha da ileri götürerek YEREL TOHUMU YAŞATIYORUZ kampanyasını başlatıyor. Etkinlik 13 Mayıs 20017 da Ürkmez’de start almış olacak. Ayrıntılar ise şöyle;

YEREL TOHUMUN YAŞATILMASI İÇİN 100 BİN TOHUM FİDE DAĞITILACAK

2011 yılında Tohum Takas Şenlikleri’ni başlatan ve Türkiye’ye yayılmasına öncülük eden Seferihisar Belediyesi, tohum takas şenliklerini bir adım ileriye taşıyor. Son 5 yılda ülkenin dört bir yanına yaklaşık 1 milyon tohum ve fide dağıtan belediye, düzenleyeceği “Yerel Tohumu YAŞATIYORUZ” etkinliğinde, yerel tohum üretiminde kat edilen yolu Türkiye genelinden gelen örnekleriyle paylaşacak ve şenlikte 100 bin tohum-fide dağıtacak.

“BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN” SLOGANI NE ANLAMA GELİYOR?

Başka bir tarım mümkün sloganıyla çalışmalarını sürdüren Seferihisar Belediyesi’nin,  yerel tohumun üretimini yasaklayan “Tohumculuk Yasası”na karşı; “Tohum çeşitliliğini korumak” ve “Yerel tohumun yok olmasına engel olmak” için başlattığı “Tohum seferberliği” Türkiye’ye yayıldı. Artık ülkenin tüm bölgelerinde tohum takas şenlikleri düzenleniyor. Türkiye’ye öncülük eden Seferihisar Belediyesi, kurduğu Can Yücel Tohum Merkezi’nde yerel tohumları çoğaltıyor. Şu güne kadar Türkiye genelinde 1 milyon tohum ve fide dağıtan belediye, yerel tohumun yaşamasını büyük bir şölenle kutluyor.

ETKİNLİK 13 MAYIS’TA ÜRKMEZ’DE BAŞLIYOR

13 Mayıs Cumartesi günü Seferihisar’ın Ürkmez Mahallesi’nde düzenlenecek etkinlikte, Seferihisar’dan yola çıkarak Türkiye’ye yayılan tohumların meyve ve sebzeleri aynı masada buluşacak. Ürkmez’de yaşayan kadınların yöresel yemekleri ve Seferihisar’ın köylerinde üretim yapan köylülerin açacağı stantlarda yine muhteşem lezzetler şenliğe katılanlarla bulaşacak.

MÜZİK ETKİNLİĞİ VE YENİ TÜRKÜ GRUBU

Seferihisar Belediyesi “Yerel Tohumu YAŞATIYORUZ” etkinliğinde 100 bin tohum ve fideyi, yerel tohum mücadelesine katılmak isteyenlerle buluşturacak. Şenlikte efsane grup Yeni Türkü sahne alacak.

KAYNAK: http://apelasyon.com/Haber/431-yerel-tohum-yasatilacak-100-bin-tohum-fide-dagitilacak-13-mayis-2017-urkmez-

Like it? Share it!