Seferihisar çarşı trafiği artık daha rahat
Seferihisar bilindiği gibi CITTASLOW yani “sakin şehir” ünvanını almış bir ilçemizdir.. Hem de Türkiye’de bir ilke imza atarak..

Bu ünvanı hak etmenin en önemli gerekli kriterlerinden bir tanesi de trafiğin düzgün, insana eziyet vermeyecek şekilde olması ve bisiklet ve yaya ulaşımının rahat imkanlar sunmasıdır..

Daha önceden ilçe merkezinde bu kritere uyulabildiği pek de söylenemezdi. Bu bakımdan aşağıda belirtilen yeni bir düzenleme yapılarak yaya ve bisiklet trafiği de rahatlatılmak istendi..

Seferihisar İlçe girişi, çarşı meydanı ve Devlet Hastanesi arasında tek yön uygulaması başlatıldı.

Seferihisar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile yaptığı çalışmanın ardından İlçe Merkezi yolu “tek şerit” olarak kullanılmaya başlandı. Böylelikle Cittaslow (Sakin şehir) kriterlerinden “Motorlu araç trafiğini sınırlama ve bisiklet ve yaya yollarının kullanımının yaygınlaştırılması” hedefi doğrultusunda önemli bir adım atıldı.

Yeni güzergahlara göre ilçe merkezine girişte Atatürk Caddesi- 80.Yıl Cumhuriyet Meydanı- Necat Hepkon Caddesi-Beyler Caddesi gidiş yolu olarak kullanılacak. Beyler Caddesi-Mustafa Kemal Caddesi-52/4 Sokak-Atatürk Caddesi ise gidiş yolu olarak kullanılacak. Yeni güzergahlar yerleştirilen tabelalar ve yolların üzerindeki yön işaretleriyle belirtildi.

15 Temmuz Pazartesi günü başlayan uygulamada, ilk günden itibaren çarşı merkezi trafiğinde rahatlamanın başladığı gözlendi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’ de konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Cittaslow kriterlerinden motorlu araç trafiğinin sınırlandırılması, bisiklet ve yaya yollarının kullanımının yaygınlaştırılması hedefleri doğrultusunda yapılması gerekenlerle ilgili adımlardan bir tanesini tamamladık. Tek yön uygulaması hem trafiği rahatlatacak hem de yaya ulaşımını güçlendirecektir. Seferihisar’ın son yıllardaki gelişimi ve artan nüfusu, özellikle çarşı merkezinde yığılmalara neden oluyordu. Yakında başlayacak Meydan Projemiz’le birlikte çarşı merkezimiz daha çok görülmek istenen bir yer haline dönüşecek. Atatürk Caddesi ve Meydan projemizle birlikte ilçe merkezini daha cazibeli bir yer haline dönüştürüp hem insanların daha çok vakit geçirebileceği hem de esnafın daha çok kazanabileceği bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyoruz”.

Yeni uygulamanın ilçeye hayırlı olmasını diliyoruz.

16.07.2013
KAYNAK: BELEDİYE

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code