Seferihisar Doğanbey’de arıtma tesisi açılıyor
Bildirildiğine göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’ın Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı mahallelerindeki evsel atıkları arıtacak ileri biyolojik atık su arıtma tesisini 27 Temmuz Cumartesi günü törenle hizmete açacak.

2011 yılında inşaati başlayan tesis 125 bin kişinin evsel atığını arıtacak kapasiteye sahip ve 10 milyon 650 bin liraya mal oldu.

Seferihisar’a bağlı Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı mahallelerinin evsel atıklarını, biyolojik arıtmadan geçirecek şekilde planlanan tesis için enerji hatları ile birlikte 10 milyon 650 bin liralık yatırım yapıldı. İşletmeye alınan tesisin 27 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00’de törenle açılacak.

Günlük 25 bin metreküp atık suyu arıtacak kapasiteye sahip tesis, Doğanbey, Payamlı ve Ürkmez yerleşimlerinin yaz ve kış nüfusu dikkate alınarak birbirine paralel iki hattan oluşuyor. “Temiz çevre, temiz deniz” hedefi doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan adımlardan biri olan tesisin, özellikle bölgedeki turizm hareketliliğine ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

Azot ve fosfor giderimi yapılan tesiste koku giderim üniteleri de yer alıyor. Tesise gelen ham atık su, çeşitli ızgaralardan geçerek sonrasında havalandırmalı kum ve yağ tutucuda işlem görüyor. Ardından içerdiği fosfor arıtılarak, uzun havalandırmanın yapıldığı aktif çamur ünitesinde arıtma işlemi yapıldıktan sonra çöktürme işlemi uygulanıyor ve ultraviyole ile dezenfekte edilerek doğaya veriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun göreve geldiği tarihden bu yana Aliağa, Ürkmez, Balıklıova, Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Urla, Bayındır, Torbalı, Ayrancılar- Yazıbaşı, Menemen, Seferihisar, Kemalpaşa, Özdere ve Doğanlar Atıksu Arıtma tesisleri devreye alındı.

24.07.2013
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code