Seferihisar düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümünü törenlerle kutladı
screenshot_1Resmi tören Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde başladı. Törene Kaymakam Resul Çelik, Garnizon Komutanı Levent Aksoy, Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyasi parti temsilcileri, daire müdür, amirleri ve vatandaşlar katıldı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, Seferihisar Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti. Belediye Başkanı Tunç Soyer günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak şunları ifade etti;

Bizler Kurtuluş Savaşı’nın ne anlama geldiğini, Mustafa Kemal başta olmak üzere askerlerimizin fedakârlıklarını, şehitlerimizi, halkımızın hangi şartlar altında silkelenerek ayağa kalktığını çok iyi biliyoruz. Bugün bu topraklarda bağımsız ve özgür olarak yaşayabiliyorsak onların sayesindedir. Bu vesileyle öncelikle bu büyük kahramanlık destanını yazan Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyorum. Ayrıca cumhuriyet tarihinin belki de en zor günlerini yaşadığımız bugünlerde, darbe girişimine karşı dimdik ayakta duran 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi ve hain terör saldırılarında kaybettiğimiz askerlerimizi ve vatandaşlarımızı da saygıyla anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum. Evet, zor günler yaşıyoruz. Bir yanda demokrasiyi hiçe sayarak devletin içinde yapılanmış sözde güçler, diğer tarafta sayıları çoğalmış terör örgütleri. Hepsinin gözü Türkiye’nin üzerindedir. Etnik kökenimizi, siyasi görüşlerimizi yaşadığımız mahalleyi kullanarak bizi bölüyorlar, birbirimize yabancılaştırıyorlar, birbirimize düşman ediyorlar. Geçmişini bilmeyen milletler yok olmaya mahkum olurlar. Benzer tuzakları karanlara karşı zamanında milleti tek yumruk olarak toplamış Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmekten başka çaremiz yok.

Emperyalizme karşı tarihin yazdığı en büyük zaferi kazanan Türk Milleti’nin başarısının iki sırrı vardır. 1) Türkü, Kürdü, Alevi’si, Sünni’si, Çerkezi, Boşnağı, aynı kutsal hedef doğrultusunda buluşmuş olmaları ve 2) cesur olmaları, canları pahasına, vatanı koruma bilince sahip olmalıdır.

Bu nedenle her şeyden önce, birbirimize farlılıklarımıza saygı duymayı başarmak zorundayız. Buna en çok ihtiyacımız olan gün, belki de bugündür. Çünkü darbe girişimlerinin de dikta özlemlerinin de, iç savaş tehditlerinin de tek panzehiri bir arada durmamız, birbirimize sımsıkı sarılmamızdır. Bunu kolaylaştıracak olan ve bir arada huzur ve barış içinde yaşamamızı sağlayacak olan tek yönetim modeliyse demokrasidir. O nedenle demokrasiye sahip çıkmalı daha çok demokrasi için mücadele etmeliyiz. Asla unutmamalıyız ki hepimiz bu vatanın asli evlatlarıyız ve bize bizden başka dost yoktur. Atalarımızın manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyor, iyi bayramlar diliyorum.”

11 Eylül Kurtuluş töreninin ardından, Seferihisar Kaymakamlığı ve Belediye ortaklığıyla düzenlenen Kurban Bayramı bayramlaşması Dultaraltı kahvelerinde gerçekleştirildi.

KAYNAK: http://seferihisar.com/

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code