Seferihisar’da emlak fiyatları zirvede …
SIGACIKSon yılların turizm yıldızı Seferihisar emlak değer artışında da birinciliği kimseye bırakmayacakmış gibi görünüyor. Özellikle Sığacık beldesinde Kaleiçi mevkiinde bulunan eski tip evler fiyat artış rekoru kırmış bulunmakta.

Türkiye genelinde açıklanan Mayıs 2015 Emlak Endeksine göre Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 13 olurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2.214 lira olarak yansıdı. Kiralık konutlara bakıldığında ise yüzde 9’luk yıllık artış dikkat çekiyor. Kiralıkta ortalama metrekare fiyatının 16 lira olduğu Türkiye’de, amortisman (geri dönüş) süresi ise 12 yıl ortalamasında.

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 12 artarak 1.926 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 15 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl.

İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 9,6 artışla Seferihisar alıyor. İkinci sıradaki Çiğli’de artış yüzde 4,2 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 3,9 artışla Urla var.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının arttığı ilçeler: Seferihisar: %9,6, Çiğli: %4,2, Urla: %3,9 Bazı yerlerde ise son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı görüldü. Bunlar şöyle: Foça: -%2,6, Konak: -%1,3 Karabağlar: -%0,2 (Tarih: 26 Haziran 2015)


SEFERİHİSAR NEDEN EMLAK YATIRIM YILDIZI OLDU

Seferihisar özellikle “sakin şehir” (cittaslow) ünvanını aldıktan sonra büyük bir gelişme kaydetti. İlçenin nüfusu ciddi ölçüde büyüdü, zira özellikle İstanbul’dan (ve Ankara/İzmir) buraya gelip yerleşenler çok oldu. Nedeni de büyük şehirlerin gürültü patırtısından bıkan özellikle emeklilerin ilçenin adındaki ifade gibi sakin bir hayat sürmek istemeleriydi. Diğer taraftan kabul etmek gerekir ki Başkan Tunç Soyer ilçeyi güzel pazarlamak için geniş bir bir vizyona sahip olduğunu gösterdi. Burada düzenlenen çok çeşitli etkinlikler ve de güzel bir nostaljiye sahip olan SIĞACIK KALEİÇİ buna büyük katkı verdiler..

Doğaldır ki ev fiyatları (ve arazi) ciddi şekilde arttı… Özellikle Seferihisar merkeze 5-6 km mesafedeki Sığacık Kaleiçi mahallesindeki nostaljik evler rekor kırdı desek yeridir… Bununla beraber buraya yerleşmeyi düşünenler bilmelidir ki, Sığacık yaknızca ticari açıdan düşünülmelidir, huzurlu bir yaşam açısından değil. Zira deniz kenarında olan bu mahallede denize bile giremezsiniz (şaka filan değil). Muhtemeldir ki buradaki marina yüzünden olsa gerektir…

Diğer taraftan Seferihisar’a 5 km mesafedeki AKARCA mahallesinde ise sahil boyunca olduğu gibi mavi bayraklı bir deniz mevcuttur… Zaten bu sahilde 4-5 adet plaj da yapmış bulunmaktadır belediye. Dolayısıyla hem trafik ve insan kalabalığı Sığacık mahallesisne göre çok daha azdır (özellikle de Sığacık yazın çok kalabalık olduğu zamanlarda) ve hem de tokyolarınızı ayağınıza geçirdiğiniz gibi 50-100 metre sonra Akarca’nın buz gibi ve pırıl pırıl sularından serinleyebilirsiniz…

AKARCA ZÜMRÜTEVLER SİTESİ

AKARCA’DA YAZLIK EV ALINACAK EN GÜZEL YERLER: ZÜMRÜTEVLER SİTESİ

Hiç şüphesiz ki bu semtte birçok kooperatif evleri ve siteler – ve tabii ki tek evler – mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de ve bize göre en güzellerinden biri AKARCA‘da ZÜMRÜTEVLER sitesidir. Site “tam da” deniz kenarındadır.. Yani denize sıfır. Yaklaşık 500 evden oluşur… Yemyeşil ağaçlar arasında ve mis gibi bir havaya sahiptir. Personeli sürekli aynı olduğundan site sakinleri de huzur içindedirler bu açıdan… Evler 2 katlı ve çoğu 350 m2 bahçe içindedir… Sitenin kendisine ait 2 özel plajı vardır (özellikle hanımlar için) ve ayrıca isteyen de sitenin hemen yanıbaşındaki GEMİSU plajından yararlanabilmektedirler…

Bu site vaktiyle Kombasan tarafından yurtdışındaki vatandaşlar için (kooperatif olarak) inşa edilmiş fakat daha sonra bunların önemli kısmı evlerini sattıklarından diğer vatandaşlarımız da burada ev sahibi olmuşlardır. Bu arada çevrede camisi de olan tel site burasıdır.

Ev fiyatlarına gelince 300-350 bin arası (9-100 bin dolar) bakımlı güzel evler bulunabilmektedir. Aynı evler Akarca merkezde yaklaşık %25-40 civarında daha pahalı satılmaktadır. Sığacık mahallesinde ise benzer bir ev 160-170 ve hatta 200 bin dolarlara bulunabilir (tabii özel durumlar hariç). (30.05.2017)

AYRINTI İÇİN RESİME TIKLAYIN

AKARCA ZÜMRÜTEVLER SİTESİNDE SATILIK VİLLA

SAHİBİNDEN SATILIK VİLLA
Yer: Akarca (Seferihisar sahil beldesi)
Site: Zümrütevler Sitesi

İstenen fiyat: 350 bin TL (ÜÇYÜZELLİ BİN)
350 metrekare bahçe içinde, 120 metrekare çift kat VİLLA. Yanaşık değil müstakil villa. Köşe mevkide 3 tarafı açık. Yaşı: 10 yıldan fazla, 3 oda 1 salon, 1 banyo (2 tuvalet), Yola cephe pergoleli, Salon ve yatak odası çift camlı

Like it? Share it!