Seferihisar jeotermal enerjiye kavuşuyor

Termal alanda geniş bir varlığı olan Seferihisar, jeotermal enerji ile ısınacak.. İlk olarak sebze ve meyva üretiminde kullanılacak olan enerji hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal Seferihisar Doğanbey bölgesinin  jeotermal kaynaklar bakımından çok zengin olduğunu belirtti.

Güldal, Doğanbey bölgesinde 60 dönüm arazinin jeotermal sera alanı olarak kullanılabileceğini ifade ederek, ”Amacımız öncelikli olarak sebze ağırlıklı üretim yapmaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak konuyu takip ediyoruz” dedi.

Güldal, konu ile ilgili çalışmanın şu anda İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürlüğü’nce yürütüldüğünü ifade ederek, ”Arazinin hazineden devri işlemi sürüyor. Arazi tahsisi tamamlandıktan sonra Doğanbey bölgesi jeotermal seracılık alanı olarak yatırımcılara açılacak. Yakın gelecekte Doğanbey bölgesinde jeotermalle ısınacak seraların üretime geçebileceğini ve ürünlerinin yurt dışına ihraç edileceğini söyleyebilirim” diye konuştu

İzmir’in sanayi, Turizm ve hizmet sektörünün önemli bir kenti olduğunu vurgulayan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli de,  jeotermal kaynakların da bölge için ciddi bir zenginlik olduğunu söyledi. Denizli, jeotermal kaynaklarla ısınan sera ürünlerinin maliyetinin daha düşük olduğunu ifade etti.

Belediye Başkanı Tunç Soyer ise; Seferihisar Belediyesi ve İzmir kenti olarak bölgedeki kaynakları yeteri kadar kullanamadıklarını ve bu açıdan bir eksiklik hissettiklerini de dile getirerek, çalışmaların bölgedeki turizm potansiyelini ve hareketliliği arttıracağını belirtti. Soyer ayrıca, jeotermal enerjinin ilçeye olumlu katkılar sağlayacağını söyleyerek yenilenebilir ve çevreci enerjiyi desteklerini söyledi.

Özel deniz suyu

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bir uygulama deniz suyu; termal ve spa’da kullanılacak. Denizin 500 metre açığından temiz deniz suyu, borularla otele çekilecek ve özel işlemden geçirildikten sonra termal sağlık turizminde kullanılacak. Deniz suyunun termale dönüştürülmesi yatırımının 5 milyon euroyu bulduğu bildirildi.