Seferihisar Kent Belleği ve Anı Evi açıldı
Seferihisar Kent Belleği ve Anı Evi’ni hizmete açıldı.Başkan Tunç Soyer konuyla ilgili şunları söyledi:

“8 yatak kapasiteli misafirhanenin ve kafelerin de olduğu Anı Evi, Seferihisar’a çok yakıştı.

Seferihisar için çok özel bir binaydı ve yıkılmaya yüz tutmuştu. Mal sahipleri gerçekten sabır gösterdiler ve anıtlar kurulundan izin sürecinde çok emek harcadılar. Ve nihayet belediye bu muhteşem değere sahip yapıyı devraldı.

Üst katını misafirhane olarak kullanacağız. Seferihisar’ın yüz yıl öncesini yaşatacağımız bir alan yarattık. Anı evinde Seferihisar tarihiyle ilgili bilgi ve belgeleri sergileyeceğiz. Ayrıca binada Seferihisar halkına ve dışarıdan gelen konuklarımıza hizmet verecek bir kafeteryamız olacak. Bu kafeteryada özellikle kadınlarımızı yine değerlendirmek istiyoruz.

Onların pazarlarımızda ürettikleri el emeği böreklerini, tatlılarını, pastalarını misafirlerle buluşturacağız.

İlçemiz Seferihisar’ın sosyal, ekonomik ve kültürel geçmişi ile ilgili bilgi, belge ve dökümanlar, insanların belleklerinde ya da evlerinin bir köşesinde dağınık bir şekilde yaşamlarına devam etmekte.

Zamanla gelenek ve göreneklerini, unutan, tarihini bilmeyen, atalarının neler yapmış olduğundan haberi olmayan bir millet, kendini ayakta tutan kökleri kurutmaya başlamış demektir.

Seferihisar Müzesinin kurulabilmesi ve sürdürülebilir olması için destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum ancak daha yolun başındayız.

Seferihisar Kent Belleği ve Anı Evi’ni, çekmecelerinizde, dolaplarınızda, raflarınızda, sandıklarınızda bir kenara sıkışmış kalmış fotoğraflarla, eski evrak ve makbuzlarla, eski yerel gazete ve dergiler vb. bağışlarınızla sizler zenginleştireceksiniz. Böylece hem bizden sonraki nesillere hem de dışarıdan gelecek konuklara tarihimizi hatırlatma fırsatı bulmuş olacağız.”

 

Seferihisar Anı Evi

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code