Seferihisar “Mandalina Şenliği” 20 Kasım 2016 Pazar günü yapılıyor
seferihisar-mandalina-senligi-2

“Etkinlikler ilçesi” Seferihisar 20 kasım 2016 pazar  günü çok şenlikli bir etkinlik düzenliyor yine; Mandalina Şenliği. Etkinlik Türkiye’nin birçok bölgesinden ziyaretçi ve katılımcılarca büyük ilgi görüyor. Bu yıl 17. si düzenlenecek olan Turuncu Bayram yine ülkenin önde gelen şenlikleri arasında isminden bahsettirecek gibi görünüyor.

“Belirtildiğine göre”  dünyanın en kaliteli mandalinasının yetiştiği yer olan Seferihisar, üreticilerle birlikte bu yıl mandalina sezonunun başlamasını yine bayram havası içerisinde kutlayacak. İlk olarak 1960’lı yıllarda düzenlenmeye başlayan ardından yaklaşık 30 yıl sonra 2009 yılından itibaren Seferihisar Belediyesi tarafından tekrar hayata geçirilen Mandalina Şenliği, mandalinanın tanıtımı, pazarlanması, daha iyi koşullarda işlenmesi, markalaşması ve üreticinin daha fazla kazanmasına yardımcı olma hedefiyle gerçekleştiriliyor.

17. Mandalina Şenliği bu yıl yine eğlenceli etkinliklerle ve heyecanlı yarışmalarla süslenecek. Çarşı meydanından kortej yürüyüşüyle başlayacak şenlik, kapalı pazaryerinde devam edecek. Şenlikte, “En İyi Mandalina Yetiştiricisi”, “Mandalina Kral ve Kraliçesi”, “En İyi Mandalinalı Yiyecek”, “En Yavaş Bisiklet Sürme”, “En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı” gibi yarışmalar düzenlenecek ve Türk Pop Müziği’nin ünlü ismi Fettah Can sahneye çıkacak.

Bu yılki kutlamaların bir ayrıcalığı var bu arada. Zira şenlik bu yıl Dünya Çocuk Hakları günüyle aynı güne denk geliyor ve bu nedenle birlikte kutlanacak. Dünyadaki tek Çocuk Belediyesi’ne sahip olan Seferihisar Belediyesi, çocuklarla yarışma jüriliğinden etkinliğin planlanmasına kadar koordineli şekilde çalışacak. Şenlikte, çocuklar için birçok aktivite düzenlenecek.

Diğer taraftan en çok merakla beklenen Mandalina Kral ve Kraliçesi yarışması büyük heyecana sahne olacağı sanılıyor. Seferihisar Belediyesi ve Rönesans Ajans işbirliğiyle hazırlanan kral-kraliçe yarışmasına şu ana kadar 50’nin üzerinde başvuru olması nedeniyle, şenlik günü sahneye çıkacak finalistler ön elemeyle belirlenecek. Şenlik günü, kral-kraliçe yarışmasının jürisinde yine birbirinden ünlü isimler yer alacak. 20 genç, Mandalina Kral ve Kraliçesi olabilmek için podyuma çıkacak.

Bu arada Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, şu günlerde herkesin biraz nefes almaya ihtiyacının olduğunu belirterek konuyla ilgili şunları söyledi;

“Çiftçimize, köylümüze destek olabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Mandalina Şenliği de bunların bir parçası. Turuncu bayramımız yine çok eğlenceli geçecek. Herkesi bol bol mandalina yemek, hem eğlenceli bir Pazar günü hem de yaşadığımız zor günlerde biraz olsun sıkıntılardan uzaklaşmak için 20 Kasım Pazar günü Seferihisar’a davet ediyorum”.

Şenlik Seferihisar’a hayırlı uğurlu olsun ve bereket getirsin diyelim biz de 🙂

VİDEO

Like it? Share it!