Seferihisar Mandalina Şenliği sona erdi
Seferihisar Mandalina Şenliği sona erdi.

Seferihisar’ın mandalinası tanıtılmak amacıyla yapılan şenlikte “En ya yavaş bisiklet sürme yarışması” – “En iyi mandalinalı yiyecek yarışması” – “En iyi mandalina yarışması” – “Hediyelik eşya yarışması” – “Güzellik yarışması” yapıldı ve ardından Volkan Konak konseriyle Seferihisar halkı büyük coşkuyla eğlendi…

Şenlikle ilgili Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi:

mandalina-senlik“Üst üste beşinci kez, toplamda 14.kez mandalina şenliğini gerçekleştiriyoruz. 2009 yılında göreve geldikten sonra 30 yıllık aranın ardından tekrar Mandalina Şenliklerini başlattık. Tabi ki eğlendik, güldük ama bu şenlikleri sadece eğlenmekiçin yapmadık. Şöyle bir bakıyorum ilk yaptığımız 2009 yılındaki mandalina şenliğine bir de bugüne… Her yıl mandalina için bir şeyler yapmışız, bir kademe daha ilerlemişiz. Her yıl üreticinin sıkıntısını biraz daha azaltmış, gelirini arttırmışız. Biz bundan 5 yıl önce göreve gelirken, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, tüm dünyaya Seferihisar adıyla satılan mandalina ve daha çok kazanacak üretici sözünü vererek geldik. 

Tabi ki bunları yapmak belediyenin işi değildi. Biz kendimizi çöp toplayan, imar veren, yol yapan rutin belediyecilik işlerini yaparak, iyi bir belediye hizmeti yapıyoruz diyen belediyelerden olmadık. Klasik belediyecilik anlayışı dışında, kendimizi halkın ekmeğini büyütmekten sorumlu hissettik. Yaşam kalitesini yükseltmek refahını arttırmak çalışmalar gerçekleştirdik. Bu yolda iki temel işe el attık; tarım ve turizm. Turizmle ilgili yaptıklarımıza şimdi girmeyeceğim ama tarımla ilgili yaptıklarımızdan kısaca bahsetmek isterim. Üretici pazarları kurduk, tohum takas şenlikleri düzenledik. Okullarımıza sebze bahçeleri kurup çocuklarımızı tarımla tanıştırdık. Hıdırlık-Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerini hayata geçirdik, destekledik. 

Bunların hiçbiri temel belediyecilik işi değil. Ve ilçemizin en önemli geçim kaynağı mandalinaya el attık. “Tek başımıza büyük güçlerle mücadele edemeyiz. Örgütsüz güç güç değildir. Birlik olmalıyız. Bu rekabet ortamında daha çok söz sahibi olmak ve büyük şirketler karşısında ezilmemek için birlik olmamız gerekiyor” dedik ve Seferihisarlı üreticilerle birlikte üretici birliğini kurduk. Ardından Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi’ni 2 Milyon Lira bedelle belediye olarak satın aldık ve birliğe devrettik. Üreticimiz malımın karşılığını alabilecek miyim, çeki tahsil edebilecek miyim acaba diye düşünmedi. Kendimiz pazarlık yaptık, kendimiz sattık. Malımızı kendimiz işledik, Türkiye’de ilk kez bir Birlik olarak ihracat yetkisi aldık ve malımızı ihraç ettik. 

İlk adımlarımızı attık, bu adımlar büyüyerek devam edecek. Maalesef ki ülkemizin tarım politikaları çok kötü. Dünyanın tarım ambarı olarak bilinen Türkiye son üç yılda buğday almak için 6 Milyar Dolar harcamış. Arjantin’den fındık, Şili’den mandalina ithal etmişiz. Destek Türkiye’de 50 Kuruş, AB 3,5 Lira veriyor, sonra da rekabet et diyor. Tarım politikaları küçük üreticiyi yok etmeye kurulu bu memlekette. Son yaptıkları işle de bunu mühürlediler, köyleri kapatıyorlar. Bunlar köyü, tarımı bitiriyorlar. Üreticiyi bu kadar bitirmeye yönelik politikalara karşı biz birlik olmalıyız. İşte bunun Türkiye’ye örnek adımlarını yerelden attık, mümkün değil denilen işleri burada Seferihisarlılar olarak başardık. Seferihisar’ın köylerine ve tarımına nasıl sahip çıktığını, mandalinanın en iyisinin artık Seferihisar’da olduğunu Türkiye biliyor. Üretici birliği örnek alınıyor. Üretici birliği Kanada Toronto’da sektörün en önemli kongresi olan MakroPazarlama’da İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından anlatılıyor. 
Siz kol kola olduğunuz sürece daha ileriye götüreceğiz. Üreticiyi bu kadar bitirmeye yönelik politikalara karşı direneceğiz. Bunlar istiyorlar ki tarımı büyük şirketler, endüstriyel boyutta yapsın. Buna razı değiliz. Teslim olmayacağız. Kendi küçük ilçemizden Türkiye’ye örnek olacağız. Belediyenin asli görevi değildir deyip kenara çekilmeyeceğiz, hep birlikte daha da büyüyeceğiz. 

Gün gelecek belki de anonim şirkete dönüşeceğiz. İşte o zaman başka bir boyuta geçmiş olacağız. Bir örnek vermek isterim; Konya Şeker öncelikle bir birlik kurarak başladılar. Sonra o birlik başka birlikleri de bünyesine almaya başladı. Şimdi Konya Şeker Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin içinde. Bizim de bugün temelini attığımız bu birlik bir vadede aynı dilden aynı ağızdan konuşan, herkesi koruyan ve gücünü arttıran bir anonim şirkete dönüşebilir. Bizim taşımayı düşündüğümüz yer buralar. Bu yol bizi başka yerlere taşıyacak. Herkesin ekmeğinin büyüdüğü bir ticari yapıya dönüşebiliriz. Bunlara hazırlıklı olun, hayallerinizi yüksek tutun. Biz bu birliği çok daha fazla güçlendireceğimizi biliyoruz. Bunun için de tek koşul birlik duygusunu ve beraber davranma iradesini korumakta.

Son olarak üreticimize bu yılın müjdelerini vererek konuşmamı bitireyim. Üreticimizin çok yakında soğuk hava deposu olacak. Artık malımızı daha uzun süreli muhafaza edebileceğiz. Ve yarından itibaren Mandalina Borsası açıyoruz. Pazar yerinde kuracağımız borsayla da ürünümüzün satış gücünü arttıracak, direk satışını gerçekleştireceğiz. 

Her geçen gün hep birlikte daha da büyüyeceğiz.”

B.A.H

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code