Seferihisar, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ı “Adalet Sizsiniz” adlı tiyatro oyununda gönülden alkışladı
Seferihisar, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ı “Adalet Sizsiniz” adlı tiyatro oyununda gönülden alkışladı

“Türk Tiyatrosu” denilince sayılı sanatçılardan biri de Aziz Rutkay’dır… Gerek sanatı icra ederken sergilediği beceri ve ustalık ve gerekse toplumsal açıdan dimdik duruşu birçok sanatçıya (veya benzerine) örnek olmalıdır şüphesiz… İşte bu usta ve en az o kadar önemli olmak üzere kişilikli sanatçının yolu son zamanlarda adeta bir sanat merkezi olarak parlayan “sakin şehir” Seferihisar’dan geçti…

Rutkay Aziz diğer bir değerli sanatçı olan Taner Barlas’ile birlikte 28 Mart 2017 akşamı Belediye Kültür Merkezi’nde sahne aldı ve ilk oyunları, “Adalet, Sizsiniz” ile Seferihisarlıları (ve Seferihisar’da yaşayanları) mutlu etti. İzleyiciler iki değerli sanatçıyı ayakta alkışlayarak sevgi ve takdirlerini gösterdiler.

SANATÇILAR “ADALET SİZSİNİZ” ADLI OYUNU SERGİLEDİLER
Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan oyun; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıdı. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikâyeleri, “Adalet, Sizsiniz” usta oyuncular tarafından sahnelendi.

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER’in de katıldığı gecede oyun yaklaşık 600 kişi tarafından izlendi. Tunç Soyer oyunun sonunda sahneye çıkarak oyunculara çiçek ve plaket verdi ve şunları ifade etti: “Rutkay Aziz ve Taner Barlas gibi iki ustanın Seferihisar’da sahneye çıkması benim açımdan çok heyecan verici… Değerli oyunculara tüm Seferihisarlılar adına teşekkür ediyorum”
SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER NELER DEDİ?

Seferihisar sakinlerini her fırsatta “sanatla buluşturmayı” motto edinmiş olan SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER’in de katıldığı gecede oyun yaklaşık 600 kişi tarafından izlendi. Tunç Soyer oyunun sonunda sahneye çıkarak oyunculara çiçek ve plaket verdi ve şunları ifade etti: “Rutkay Aziz ve Taner Barlas gibi iki ustanın Seferihisar’da sahneye çıkması benim açımdan çok heyecan verici… Değerli oyunculara tüm Seferihisarlılar adına teşekkür ediyorum”

İnanıyoruz ki Türkiye’nin ilk SAKİN ŞEHRİ olan SEFERİHİSAR belediyenin de büyük katkılarıyla daha böyle nice sanat olaylarına ev sahibi yapacak ve halkımıza kültürel gelişim açısından büyük katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile Sayın Başkan Tunç Soyer’e bizler de buradan bir kere daha teşekkür ediyoruz.

RUTKAY AZİZ KİMDİR?

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Fikri Rutkay’dır. Asıl adı Ünal Aziz Rutkay’dır. Avusturya Lisesi’nde soyadları adlardan önce okunduğu için ismi “Rutkay Aziz” olarak söylenegelmiştir. Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Bakırköy Lisesi’ne kaydoldu. Lisans öğrenimini Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ nde tamamladı.

Tiyatroya lisede öğrenim gördüğü yıllarda başladı. Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı. İlk tiyatro deneyimini Peter Weiss’ın “Marat-Sade” oyunundaki “Marat” rolüyle yaşadı. Tiyatro hayatına 1971 yılından itibaren Ankara Sanat Tiyatrosu’nda devam etti. 1973 yılında yine bu tiyatroda sanat yönetmenliği ve yönetmenlik yapmaya başladı. İlk sinema deneyimini 1987 yılında Yer Demir Gök Bakır filmiyle yaşadı.

Ziya Öztan’ın yönettiği hem sinemada hem de televizyonda dizi halinde yayınlanan “Kurtuluş” ve “Cumhuriyet” filminde Mustafa Kemal Atatürk rolünü oynadı. İyi derecede Almanca ve Fransızca bilmektedir. Şiir okuma ve yazma uğraşları arasındadır. Tiyatro faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli televizyon yapımlarında roller aldı. (Kaynak: Wikipedia)

Like it? Share it!