Kategori Arşivi

Sakin Şehir Yalvaç

yalvac

Tarihi ve kültürel değerlerini bugüne taşıma çabalarıyla öne çıkan Isparta’nın Yalvaç ilçesi Türkiye’nin sekizinci Sakin Şehri . Ekim 2012De İtalya’nın Novellara kentinde düzenlenen Cittaslow Genel Kurulu’nda Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın Sakin Şehir logosunu almasıyla birlikte Yalvaç resmen sakin şehir ilan edildi.

Akdeniz Bölgesinde konumlanan Yalvaç, Isparta ilinin kuzeydoğusunda, Sultan Dağları’nın güney eteklerinde ve 1100 metre yükseklikte, 1415 kilometrelik bir alanı kaplayan, merkezde 20 bin, köyleriyle birlikte 100 bin kişiyi aşan nüfusuyla Isparta ilinin en büyük ilçesidir. Tarih bakımından zengin Yalvaç, antik dönemin önemli merkezlerinden biri olan ve bölgeye başkentlik yapmış Antiokheia antik kentiyle yan yana kurulmuştur.

Sakin Şehir Halfeti

halfeti

2013 Nisan ayında Finlandiya’nın Kiristenstad kentinde düzenlenen Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Türkiye’nin yeni Cittaslow’u (Sakin Şehri) ilan edildi.

Türkiye’nin 2009 yılında Seferihisar’la tanıştığı kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmayı ve sürdürülebilir gelişmeyi öngören uluslararası ”cittaslow (sakin şehir)” ağının dokuzuncu üyesi Halfeti oldu.

Akarca Zümrütevler Sitesi’nden Manzaralar

AKARCA ZÜMRRÜT EVLER

Seferihisar ilçemizin en güzel ve doğal beldelerinden bir olan AKARCA’da çok uygun yerleşim yerleri mevcuttur.. Bunların birçoğu da site şeklinde yapılmıştır; Örneğin, Seçkin Evler, Güneşli Kent, Orşal Sitesi, Haritacılar Sitesi, Yeni Su Sitesi gibi…

Bu arada tam da deniz kenarında kurulmuş olan Zümrüt Evler sitesi de buranın en avantajlı yerleşim noktasına sahip sitelerin başında gelmektedir..

Ege’de Sığacık.. Akdeniz kıyısında Cassis

SIGACIK

Sığacık son zamanlarda yıldızı parlayan, daha doğrusu parlatılmaya çalışılan güzel tatil beldelerimizden biri..

Seferihisar ilçesi sınırları içindeki bu belde daha önceden çok az insan tarafından bilinirken şimdilerde bilhassa hafta sonları ve yazın sıcak aylarında yerli ve yabancı turistlerin çok daha fazla ilgisini çekiyor..

Tabii bütün bunlar şüphesiz ki Seferihisar ilçesinin cittaslow (yavaş/sakin şehir) etiketini almasından ve bununla bağlantılı olarak gerçekleşen olumlu gelişmeler neticesinde mümkün oldu.

Directory powered by Business Directory Plugin