Seferihisar’da engelliler özgür oldu

by Bilgi Akkuş Hunca | Çarşamba, Tem 17, 2013 | 73 viewsTürkiye’nin ilk sakin şehiri Seferihisar bir yeniliğe daha imza attı.

İlçenin Doğanbey mahallesinde yapılan etkinliklerde dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan engellileri bir araya getiren proje ile engellilerin özgürlüğün tadına varması mümkün kılındı.

İzmir Seferihisar Engelliler Kimsesizler Alternatif Su Sporları Derneği’nin (SEKADER) düzenlediği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları merkez başkanlığı tarafından onaylanan Joining the Handicapped People in Social life by Means of Alternative Water Sports adlı proje kapsamında Moldova, Estonya, Mısır, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 29 katılımcıyla serbest dalıştan yüzmeye, kültürel safariden sörfe birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Bu arada en ilginç aktivitelerden biri de engellileri en çok heyecanlandıran, bütün dertlerini, engellerini onlara unutturan ve özgürlüğün sınırlarını zorlayan “tüple dalış” oldu.

Görme engelli ve tekerlekli sandalye kullanan engellilerden oluşan yedi engelli Seferihisar kıyılarında masmavi sulara dalarak unutulmaz anlar yaşadılar. Yaklaşık yarım saat süren dalış boyunca heyecanlı anlar yaşayan engelliler, suyun altında özgürce hareket ettiklerini, suyun altındaki canlılarla temas kurduklarını dile getirerek mutluluklarını naklettiler.

SEKADER Sekreteri Mehmet Alptekin,  daha önce denizle hiç tanışmayan engellileri bu organizasyon sayesinde denizle buluşturduklarını belirtti ve şunlaarı söyledi; “Bugünkü organizasyonla gelen misafirlerimize tüplü dalış yaptırıyoruz. Daha önce hiç denizle tanışmamış arkadaşlarımız var. Suyun kaldırma gücünü biz şu şekilde kullanıyoruz. Engelli bir vatandaşımızın su altında suyun kaldırma kabiliyeti kas gücünü kullanarak kas kabiliyetini daha da güçlendiriyorlar. Hareket kabiliyeti artıyor. Bu yüzden bir çok engelli arkadaşımızı 4 yılda yaklaşık bin 800 engelli arkadaşımızı burada misafir ettik ve hiç bir ücret almadan aktivitelerini yaptırdık.”

Katılımcılara, ayrıca Selçuk, Meryem Ana gibi turistik mekanlar gezdiriliyor.

16.07.2013
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code