Seferihisar’da yerel seçim yaklaşırken kime oy vereceğimize karar verdik mi?

by Editor | Pazartesi, Mar 25, 2019 | 125 viewsTürkiye genelinde yerel seçimler yaklaşırken, Seferihisar ilçemizde durum nedir diye bir analiz yapmayı arzu ettik. Malum, ülkemizde oldukça öne çıkan bir belde artık Seferihisar… Bir taraftan tanınmışlık durumu çok artarken diğer taraftan da siyasi açıdan bayağı bir çalkantılara sahne oldu ve halen de olmakta. Özellikle ilçe belediyesi ve yerel seçimlerle ilgili olaylar ve gelişmelerden bahsediyoruz tabii ki.

Öncelikle belirtelim ki bu satırların yazarı demokratik sol görüşe sahip ve “düşünme ve konuşma” hürriyeti gibi kavramlar konusunda son derece hassas bir altyapı sahibidir. Aynı zamanda ekonomi ile yakın ilişkisi de olduğundan (İşletme eğitiminden dolayı) şu anda Türkiye’nin başındaki yönetimin pek çok uygulamasıyla görüş birliği içinde olması neredeyse imkansızdır. Zaten esas olarak bu nedenledir ki özellikle seçimlerde oyunu iktidar partisi için kullanmayı asla düşünmemiştir – halen de durum farklı değildir.

Bununla beraber yaşamakta olduğu SEFERİHİSAR ilçesi maalesef farklı bir tablo çiziyor gibi görünmektedir. Hali hazırda mevcut yerel yönetim cittaslow etiketini ilçeye kazandırma, çocuk belediyesi ve birkaç tane diğer icraat haricinde (yerel tohum, yazar evi vs gibi) gerçekten de hatırı sayılır köklü yatırımlara imza atmayı başarabilmiş gibi bir görüntü vermemektedir. Bununla beraber TANITIM konusunda ve özellikle de kendisini tanıtım konusunda hakkını teslim etmek gerekir ki oldukça başarılı gibidir.

Bu satırların yazarı daha önce de bu sayfada konuyla ilgili yazılar yazmış ve belediyenin icraatı konusunda gözlemlediği güzellikleri özellikle paylaşmıştır. Bununla beraber neticede, yönetimin “samimi” olduğu konusunda haklı endişe sahibi olmuştur. Özellikle AKARCA mahallesinin görmezden gelinmesini diğer semt sakinleri gibi kendisinin de hazmetmesi mümkün olmayacaktır – paylaşımlara, hatırlatmalara rağmen.

Fakat esas konu bu da değildir. Başarılı olduğu konusunda şüphe bulunan yönetimin de ötesinde, sıkıntı veren bir tablo mevcut olduğu ısrarla belirtilmektedir. Nerede ve kimler tarafından mı? Seferihisar yerlisi olup aynı zamanda da sadık CHP seçmenleri arasında bu konular rahatsızlık verecek şekilde dillendirilmektedir.

Bunlar içinde,

belediyenin birçok araziyi satmış olmasına rağmen halen büyük borç yükü altında olduğu,
– mazot zayii adı altında mazot yolsuzluk olasılığının söz konusu olduğu,
– ilçedeki çok kötü yapılaşma ve cittaslow kriterlerinin tamamen dışına çıkmış olma
– ve en kötüsü de son başkan adayı seçiminde maliyeci Aydın GÜNEY’ in aday gösterilmesi beklenirken son anda bir takım oyunla yerine başka bir adayın çıkarılması

gibi ciddi iddialar sirkülasyon halinde bulunmaktadır. Hatta bunlardan daha beter olmak üzere, şu anda mevcut CHP adayının seçilmesi halinde ilçeyi esasında onun değil de perde arkasında başkalarının (isim vermiyoruz) yöneteceği bile ciddi şekilde iddia edilmektedir.

Diğer taraftan rakip adayın yani Hamit Nişancı’nın da propagandasını yapmak durumunda tabii değiliz fakat CHP seçmeni olmamıza rağmen hiç olmazsa şunu diyebiliyoruz;

Özellikle ve en azından SEFERİHİSAR için partizan yaklaşım dışına çıkmayı başarıp, ona göre değerlendirdikten sonra mantıklı bir şekilde karar verebilirsek ne mutlu. Bu pek de kolay olmayabilir, zira devletin en tepesindeki kişi maalesef bu değişik görüşler arsındaki kutuplaşmayı ciddi şekilde arttırmış bulunmaktadır ve normal olarak bir CHP seçmeninin eli kolay kolay Ak Parti temsilcisi bir adaya oy vermeye gitmeyecektir. Ama biz zaten tam da bunu tenkit etmiyor muyuz Ak Parti seçmeni ile ilgili olarak? Onlara “Neden düşünmüyorsunuz, beyninizi kullanıp vs?” gibi tenkitler getirmiyor muyuz? İşte bütün bunları da dikkate almakta fayda var mutlaka.

Hamit Nişancı isimli adaya gelince, bu satırların yazarı Sayın Hamit Nişancı’nın kız kardeşi Hanımefendi tarafından aranarak, ilçede politikanın içinde olan hem de CHP kökenli (ve halen taraftar) yerlilerle bir araya gelip sohbet etme olanağı buldu. Bu sohbette kendisiyle paylaşılan hususlarla (somut olarak nitelendirilen) ilgili olarak gerçekten de üzüntü duydu ve Hamit Nişancı’nın söylem ve projelerini de gözlemlediğinde CHP seçmenliği/taraftarlığı hususunda katı kalıplar içinde kalmanın kendisi açısından akılcı olmadığına karar verdi.

Burada bahsedilen hususlar ve daha da öteye bilgi edinebilmek için Sayın Hamit Nişancı ve Sayın Fatma Nişancı’ya aşağıdaki telefon numaralarından ulaşıp sorularınızı yönetebilmek mümkün olsa gerek. Naçizane öneri şudur ki “aklınızda müphem, cevaplanması gereken herhangi bir husus veya hususlar varsa lütfen muhataplarına ulaşarak sorunuz”. Size dönüş olmuyorsa (ve de makul cevaplarla) o zaman gereğini yaparsınız. (HAMİT NİŞANCI: 0532 427 1725  FATMA NİŞANCI: 0533 650 3609)

Not: Bu konu ile ilgili olarak şunu paylaşmadan da geçmemekte fayda var: Maalesef, bu satırların yazarı Tunç Soyer’in Facebook sayfasında YORUM YASAKLIDIR. Hiçbir şekilde hakaret veya aşağılayıcı kelime kullanmadığı halde yalnızca Akarca’ya verilen eksik hizmet nedeniyle hatırlatmalar yaptığı için. Samimiyet çok değerli bir özelliktir, değerli arkadaşlar. O olmadı mı gerisini geçiniz.

DİĞER BİR (ÖNEMLİ) NOT: BU SATIRLARIN YAZARINI BİR SEFERİHİSAR SAKİNİ OLARAK ÖZELLİKLE İLGİLENDİREN HUSUSLAR

-YOLLARIN (ve kaldırımların) ADAM EDİLMESİ
-AKARCA’ya “ARTIK” HAK ETTİĞİ İLGİNİN LAYIKIYLA GÖSTERİLMESİ (YOL, LAMBA PARK, PLAJ VS)
-DOĞAL GAZ OLANAĞINA EN KISA SÜREDE KAVUŞABİLMEK
-DOLMUŞ SEFERLERİNİN (ÖZELLİKLE AKARCA İÇİN) ÇOK DAHA DÜZENLİ VE SIK OLMASI (gerekiyorsa belediye vasıtası konması ilave olarak – yani dolmuşçular isteksiz olması durumunda)
-ve EN ÖNEMLİSİ BELKİ DE, SOKAK HAYVANLARINA GERÇEKTEN ŞEFKAT VE SAMİMİ İLGİ/BAKIM

-TABİİ Kİ, KÜLTÜREL FAALİYETLERİN GELİŞTİRİLMESİ ve CITTASLOW KRİTERLERİNİN TEKRAR SAĞLANMASI (BELKİ DE NÜFUS HARİÇ)

-İLÇEYE DIŞARIDAN GELİP YERLEMİŞ ÇOK DEĞERLİ VE BİLGİLİ KİŞİLERİN MUTLAKA YÖNETİME KATILABİLMESİ – DANIŞILARAK AMA DÖVÜŞMEDEN 🙂

-YÖNETİME YAPILAN MÜRACAAT VE İLETİLEN SORULARA MUTLAKA SAMİMİ VE TUTARLI OLARAK DÖNÜŞ YAPILABİLMESİ – BUNLARIN HAVADA VE CEVAPSIZ KALMAMASI (YANİ LAYIKIYLA YAPILAN HALKLA İLİŞKİLER  FAALİYETİ)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code