Sefertası Lokantası artık yok
sefertasiİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle eski belediye binasının olduğu ilçe merkezinde Kültür Merkezi ve meydan düzenlemesi yapıldı. Üç katlı olan kültür merkezinde sergi ve fuaye alanları, sanatçı dinlenme odası, çok amaçlı salon, kafeterya gibi alanlar yer aldı.

Projenin 833 metrekaresi kültür merkezi, 526 metrekaresi ise atölye binalarından oluştu. Otopark, bisiklet ve motosiklet park alanları yapıldı. Kültür merkezinin çevresinde özel bir düzenleme gerçekleştirilerek biri fıskiyeli iki adet havuz ve otopark alanı yapıldı. Yeşil alanları, oturma bölümleri ve peyzajıyla geniş bir meydan da ilçeye kazandırıldı.

Kültür Merkezi ve meydan düzenlemesi başlamadan önce alanın ortasında kalan Seferihisar Belediyesi’nin 3 yıl önce İl özel İdaresi’nden kiraladığı ve 2 yıl Kadınlar Kooperatifi’ne tahsis ettiği bina kriz yarattı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Eski Seferihisar ve Ege yemeklerinin burada bulunuyordu. Yöresel yemekler Seferihisar mantısı, ekmek dolması, loklok, samsades, oklavadan sıyırma gibi yemekleri yiyebiliyorduk. Bu lezzetler ilçemize gelen konuklara sunuluyordu. Seferihisarlı kadınlar da kazanıyordu. Özel İdare malları dağıtımı sırasında binanın belediyeye tahsisini istedik. Ancak belediyeye vermediler. Personeli bize devrettiler. İlçe merkezindeki bu binaya ihtiyacımız vardı. Sefertası lokantasının kapanması bizi üzdü. Nüfus Müdürlüğü’ne tahsis edilen bina da yine bir hizmet görülecek. Ancak, gönlümüz kadınlar kooperatifinin işlettiği lokantanın kalmasını isterdi” dedi.

Kaymakamlık binası içinde görev yapan Nüfus Müdürlüğü, eski Sefertası Lokantası binasının iç ve dışının tadilatı tamamlandıktan sonra buraya taşınacak. (dha)

Like it? Share it!