Şeker/Ramazan Bayramınız kutlu olsun
Bugün 8 Ağustos 2013.. Şeker Bayramının ilk günü.. Diğer bir deyişle Ramazan Bayramının..

Evet biz küçükken İstanbul’da bu bayram daha ziyade “ŞEKER BAYRAMI” diye adlandırılırdı..

Bilhassa çocuklar için bu isim daha geçerliydi. Zira adından da anlaşılacağı üzere bayram süresince misafirliklerde vesaire bol bol şekerleme yerdik ve de büyüklerimizden bayram harçlığı alırdık..

sekerŞimdilerde ise ülkemizde dine daha da fazla ağırlık verilmek istenmekle birlikte bu bayramın Ramazanın devamı olması nedeniyle Ramazan Bayramı olarak anılması gibi bir alışkanlık yerleştirilmek, daha doğrusu belki de Osmanlı’dan bu yana gelen o alışkanlık tekrar geri getirilmeye çalışılıyor…

Şimdi, ben Şeker Bayramı demişim, bir başkası Ramazan Bayramı demiş ne fark eder ki? Anlamından bir şey kaybetmez ki netice itibarıyla… Ramazan bittikten sonra görevlerini yerine getirmiş olmanın sevinciyle kutlanan bir bayram diyebiliriz tabii ki…

Pekiyi Ramazan’da oruç tutmamış olanlar bu bayramda ortalara çıkmasın mı hiç, eve filan mı kapansın?

İşte onlar da bu ortak sevinci paylaşarak söz konusu mutluluğu arttırıyorlar bizce.. İnsanlar birbirine yaklaşma, kalbini açma şansını yakalıyorlar.. İyi duygular hissetme moduna geçiyorlar bir nevi..
(keşke bu modda kalabilseler hep)..

Her zaman şunu söylüyoruz; Hangi dinden olursa olsun, önce “İNSAN” olsun.. İnsanlığın gereğini yerine getirsin.. Başkalarına da yaşam hakkı saygısı.. Doğayı koruma.. Bir şeyi hak ederek elde etme sevinci.. Allah’ın yarattığı varlıkları yok etme yerine koruma..
Dürüst ve vicdanlı olma vesaire vesaire..

Görüldüğü üzere bunlar bütün dinleri için geçerli olan, yalnızca insan olmamız nedeniyle bizden beklenenlerdir..

Doğaldır ki ondan sonra herkesin Yaratan’ ile ilişkisi kendi arasında olan bir meseledir; İster Müslüman ister Hristiyan, ister Musevi vesaire olsun… Önce İNSAN olmak önemlidir.. Burada başka bir seçim hakkı olduğunu sanmıyoruz..

Bu vesile ile SEFERİHİSAR ve yöresi AKARCA, Sığacık, Ürkmez civarı sakinlerinin Şeker/Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimizle kutlarken hepinize ve bütün güzel insanlara sevgilerimizi gönderiyoruz..  Umut edilir ki yurdumuzda son yıllarda yaşadığımız büyük şoklar nedeniyle meydana gelen acılar önümüzdeki günlerde bir şekilde sarılır ve ülkemiz de esenliğe kavuşur ayrıca….

08.08.2013
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code