Selçuk’ta Hava Kirliliğinin Nedeni Kalitesiz Kömür

Özellikle akşam saatleri ve sabahın ilk saatleri Selçuk’ta neredeyse hava alınamayacak bbir durum söz konusu. Bunun da sebebi kalitesiz kömür kullanımı. Kış aylarının gelmesi ile birlikte “Selçuk’a neden doğalgaz gelmiyor?” soruları yeniden kamuoyu gündeminde yer almaya başladı.Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, bu konunun belediye ya da bir başka kamu kurumu ile ilişkili olmadığını, özel bir şirket www.rthaber.com olan İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi’nin yatırım yaparken gözettiği kar-zarar dengesi ile ilişkili olduğunu vurguladı.
Vatandaşın beklentisine tercüman olmak ve Selçuk’a doğalgaz gelmesi için süreci hızlandırmak adına İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi ile görüşmeler yapıldığını belirten Başkan Ülgür, “Selçuk ilçesi de İzmir’in doğalgaz lisans alanı içinde. Belediye olarak yıllardır konunun takipçisiyiz. Selçuk’ta doğal gaz alt yapı projelendirme çalışmaları konusunda İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi www.rthaber.com ile işbirliğimiz sürüyor. Ancak şu ana kadarki tablo, firmanın Selçuk’ta 2015’ten önce doğalgaz çalışmasına başlamayacağını gösteriyor” dedi.
Selçuk’ta şu an hissedilen hava kirliliğinin İzmir’de doğalgaz olan bölgelerde de olduğunu belirten Ülgür, bunun kalitesiz kömür kullanımından kaynaklandığına dikkat çekti. Başkan Ülgür, “Doğalgaz kullanım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kömür kullanımı sürüyor. Ancak gerek sosyal yardımlaşmanın dağıttığı, gerekse piyasada satılan kömürlerin www.rthaber.com standardının düşük olması ve gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle hava kirliliği sürüyor. En büyük problem de budur. Selçuk’a doğalgaz gelse bile vatandaşlarımızın önemli bir kısmının ekonomik gerekçelerle kömür kullanmaya devam edeceği düşünülürse, kalitesiz kömür dağıtımı ve satışı engellenmediği sürece korkarım ki hava kirliliği sorun olmaya devam edecek” diye konuştu.

One thought on “Selçuk’ta Hava Kirliliğinin Nedeni Kalitesiz Kömür

  • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:28
    Permalink

    Gerçekten de yazıldığı gibi burada.. Güzelim Selçuk havası yüzünden bilhassa akşamları sıkıntı veriyor.. Belediye bu işlere neden eğilmez ki?

Yorumlar kapatıldı.