Sığacık Gece Pazarı ve kalite
Sığacık Gece Pazarı ve kalite

Sığacık Gece Pazarı

SIĞACIK GECE PAZARI artık gelenek olduğu üzere yaz mevsiminde her gün açık oluyor. Bunun Pazar günleri Kaleiçi mevkiinde açılan pazarla aynı şey olmadığını belirtelim öncelikle. Burada TİCARET yapılıyor bize göre. Yani, İzmir’de Kemeraltı veya İstanbul vs gibi merkezlerden alınan ürünler üzerine bayağı “CİDDİ” karlar (sanırız) konularak turistlere (daha ziyade yerli) satılıyor.

Normal olarak saat 17-18 gibi başlayıp gece yarısına kadar devam eden pazarda çeşitli reyonlar mevcut.. Doğrusu, pazarı dolaştığınızda “Vay be ne kadar da güzel ürünler” dedirtecek daha fazla reyon arıyor insanın gözü.. Burada kendi emeğiyle tasarlayıp ürettiği ürünleri makul fiyatlarla satan az sayıda satıcılar da yok değil ama esas işi öbür grup yapıyor.

Diğer taraftan esasına bakarsanız vatandaşın da pek kaliteye baktığını da (veya diğer bir deyişle kaliteyi takdir edebildiğini) söylemek zor.. Vatandaş açısından baktığımızda kendisi gece hem eğleniyor hem de pazardan ucuz mal aldım diye seviniyor.. Yani özetle burada sanat ürünü filan arayan da yok pek, işin doğrusu…

Bu arada pazarda en çok giden ürünlerin de 3-5 liralık ürünler olduğu görülüyor.. Nasılsa ucuz ya.. 4 kişilik bir aile geçerken 2 tane çocuğa birer tane alsa vatandaş örneğin 10 TL ile işi bitiriyor.. Halbuki o ürünlerin maliyeti belki 2-3 TL (KEMERALTI pazarında örneğin) ..

Özetle, gönül arzu eder ki SIĞACIK GECE PAZARI adı altında faaliyet gösteren bu alışveriş etkinliği insanlara daha fazla özel/güzel ürünler, kalite ve seçenek sunsun ve de daha makul fiyatlarla.. Ama görülüyor ki kaliteden çok daha ziyade, doğrudan kar amaçlı bir faaliyet söz konusu.

Tavsiye edilir mi derseniz eğer, bizim tercihimiz yine de hafta sonları yani Pazar günü Kaleiçindeki  SIĞACIK PAZARI dır. Zira burada bazı düzgün gıda ürünleri yapıp satan reyonlar ve sanat diyebileceğimiz faaliyet ürünü bazı ürünleri tezgahlarında sergileyen daha çok sayıda satıcılar da mevcut… Diğer taraftan yine KALEİÇİ‘ nde örneğin Ada Deniz Cafe, 4 Element Kafe Pansiyon gibi çok güzel kahvaltı ve snack yiyecek sunan kafeler ve Milos gibi şık ve şöhreti gittikçe yayılan özel bir balık restoranı da var.

Editör

Like it? Share it!