Sığacık’ta bir gezinti
Bir Pazar sabahı kalkıyorsunuz..  Ege’nin küçük kasabalarından birinde şirin bir pansiyondasınız.. Seferihisar’ın 5 km ötesindeki Sığacık beldesi burası.. Kahvaltınızı bahçede ediyorsunuz.. Sıcak bir gün ama Marmaris filan gibi bezdirici değil ..

Sonra, bir önceki akşam varmış olduğunuz bu sempatik beldeyi keşfetmek için pansiyondan çıkıyorsunuz..

LIMAN

LIMAN

Önünüzde düz ve düzgün bir cadde.. ve bir tarafında esnafın dükkanları var.. Görüntüsü hiç de çirkin değil, birçok benzer yerin aksine..

Caddenin karşısında ise çimenlik, yeşil ve ağaçlı bir park ve onun ötesinde de sol tarafa doğru modern bir marina, sağ tarafa doğru da çay bahçeleri ve daha ileride de balık lokantaları ve ötesinde meşhur “SIĞACIK KALESİ” görülüyor…

Şirin mi şirin bir yer doğrusu.. Mega ölçekte değil, Bodrum ve Marmaris gibi.. Ama onlardan daha sade ve temiz..

Sonra, çay bahçeleri ve küçük lokantaların arasından denize ve kaleye doğru yürüyorsunuz.. Park yerlerinde bir miktarda arabalar da yok değil hani.. Acaba diyorsunuz “bu kadar çok mu araba var her zaman”?

SIGACIK-CADDE

SIGACIK-CADDE

100-150 metrelik bir yürüyüş neticesinde deniz kenarına ve 16. yüzyıldan kalma surları yıkık dökük kaleye varıyorsunuz..

Kale burcunun dar kapısından içeri girince rengarenk bir dünya karşılıyor sizi.. Çünkü bugün Sığacık’ta kale içinde kurulan semt pazarı günüdür…

Aklınıza ne gelirse var diyemeyeceğim.. Zira daha ziyade gıda ağırlıklı.. Tezgahlarda her türlü sebze ve otlar, zeytinler, zeytinyağları, reçeller, ballar, baklavalar, insanların evlerinde pişirip getirdikleri yöresel ve çeşitli yemekler..

SIGACIK-KALE

SIGACIK-KALE

Kale içinin sokaklarında dolaşıyorsunuz…İnsanlar oldukça güler yüzlü ve “rahat” yani gergin değil.. Malum ya Türkiye’de bunu bulabilmek de mümkün değil maalesef.. İnsanlarımız her an ve her yerde barut fıçısıdır ya..

Bir yandan herkes bahçesinde yetiştirdiğini, mutfağında pişirdiğini evinin önüne çıkarmış sergileyip

satmaya gayret ederken, birçoğu da el becerileri ile ürettiklerini pazarlamaya çalışıyor..

Bu insanların yaşamına olumlu katkıda bulunduğu belli olan mütevazi bir ekonomi çarkı dönmekte..

İşte mütevazi (şimdilik) Sığacık’ın mütevazi halk pazarından görüntüler….

SIGACIK-PAZAR

SIGACIK-PAZAR

Bunlar bu beldenin güzel günleri diye düşünmeden edemiyor insan ve dua ediyor inşallah ileride Marmaris’e filan benzemez, büyük beton binalar yapılıp da..

Şimdilik Seferihisar Belediyesi bu hususa gerçekten de çok dikkat ediyor ve çok yoğun yerleşime de biçimsiz dev inşaatlara da yeşil ışık yakmıyor.. Yani, citta slow / sakin şehir konseptine uygun bir görünümü muhafaza etmek için elinden geleni yapıyor..

Bu arada denizden faydalanmak için de Marina veya Kale önünden değil de, ya 3-5 km mesafedeki Akarca’ya gidiyorsunuz ya yine aynı mesafedeki muhteşem ve şirin Ekmeksiz plajına..

SIGACIK-SAHIL

SIGACIK-SAHIL

Eee.. Bu kadar tariften sonra herhalde Çeşme’ye filan giderken yolunuzu Sığacık’tan da geçirirsiniz.. Pişman da olmazsınız hani.. Çok güzel ve şirin bir tatil yeri keşfetmiş olursunuz..

Sevgilerle kalın
Editör

SIĞACIK RESİMLER
SIGACIK VİDEO

 

Like it? Share it!