Sığacık’ta bir kültür etkinliği: “TARİHTE TEOS ANTİK KENTİ” isimli konferans

by Editor | Pazartesi, Ağu 20, 2018 | 161 views“Sanat ve Kültür Etkinlikleri Beldesi” Sığacık 19 Ağustos (2018) Pazar günü yine yararlı bir kültür etkinliğine sahne oldu. Değerli yazar (araştırmacı) İlhan PINAR Teos Kültür Sanat Derneği’nin Sığacık’taki mekanında tarihi Teos Antik Kenti hakkındaki çalışmalarını ve bilgilerini “Tarihte Teos Antik Kenti” ismini verdiği bir sunum yaparak katılanlarla paylaştı.

Bu satırların yazarı söz konusu etkinliğe bir arkadaşı ile birlikte geldi ve mekanı ilk defa ziyaret etmiş oldu. Öncelikle, mekanın Akkum isimli plajı (koy desek daha doğru sanki) tam da tepeden görür şekilde gayet güzel bir konumda yapılmış olduğunu ve de gerçekten zevkli bir mimarın elinden çıkmış olduğunu düşündük doğrusu. Hemen alt kattaki lokantanın fiyatları da oldukça uygun tespit edilmiş. Tuvaletler vs. her şey yerli yerinde ve düzenli göründü bizlere.

Konferansa gelince, derneğin başkanı Sayın Melih Ergen’in kısa ve “samimi” takdimini müteakip değerli yazar İlhan PINAR insanların dikkatini azaltmayan ve dağıtmayan son derece rahat akıcı bir üslupla sunum yaptı ve önemli/güzel bilgiler paylaştı. Çoğu Seferihisar’da (ve Sığacık) yaşayan katılımcılar “yaşadıkları topraklarda yüzlerce yıl önce neler olmuş, kimler yaşamış” gibi bilgilere erişebilmek heyecanıyla geldiler sanırız.

Pekiyi, oldukça uygun bir süre devam eden sunum sonunda insanlar TEOS’ un geçmişiyle ilgili güzel bir resim şekillendirebildiler mi kafalarında? Bu sorunun cevabı mutlaka kişiye göre değişecektir ama kısmen evet diye cevaplamak mümkün – paylaşılan çok değerli bilgilerin hakkını da vererek şüphesiz ki.

Bununla beraber tamamen olumlu bir katkı yapmak amacıyla şunu belirtmek isteriz yine de (değerli yazarın alınmayacağına emin olarak); “Sunum sonrasında bir basılmış malzeme, yani sunumun geniş özetini içeren (en azından) bir metin vs. bilgisayar çıktısı olarak dağıtılsa daha da kalıcı olmasına katkı sağlardı paylaşımların” diye düşünüyoruz. Ayrıca, bazılarımız konferansı dinlerken bir taraftan da not almaya veya resim çekmeye çalışarak dikkatlerini bölmek zorunda kalmazlardı. Bununla beraber “belki de değerli yazarın bir bildiği vardır yine de, bu şekilde uygulama yapmadığına göre” diye düşünmekte de fayda var tabii. Bizim bu notumuz yalnızca olumlu bir katkı amacıyla paylaşılan düşüncemiz.

Dolayısıyla kıymetli yazara bir kere daha teşekkür ederiz, bizlerin üzerinde yaşadığımız toprakların geçmişi hakkında merakımızı canlandırdığı ve bu konuda bilgilerini de paylaştığı için.

Bu arada konferansın başında ilk açılışı (takdim amaçlı) yapan değerli yazar Melih Ergen’e “Sizi tanıyabilir miyiz?” diye sorduğumuz için kendilerinin bizi bağışlayacaklarını umut ediyoruz. Zira yeterince “kitap kurdu” olmadığımız için herhalde “azıcık” eksik bilgili (diğer kelimeyi kullanmamak için) kalmışız anlaşıldığı kadarıyla. Bilahare, internet ortamında araştırdığımızda değerli yazarın ne kadar önemli çalışmalar yaptığını öğrenmiş olduk – yani bu konferans bu hususa da vesile olmuş oldu.

En son notumuz da şudur ki, TEOS ve tarihi ile ilgili daha da geniş bilgi sahibi olmak isteyecekler için aşağıdaki link “oldukça” önemli olsa gerektir. Bu kişiler lütfen ziyaret ediversinler o bağlantıyı.

http://www.teosarkeoloji.com/multimedia/Teos_Rehber_Guide.pdf

TEOS KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ FACEBOOK SAYFASI

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code