Siyasete Taksim Gezi Partisi (TGP) geliyor

by Bilgi Akkuş Hunca | Cuma, Eyl 20, 2013 | 88 viewsBundan bir kaç ay önce Taksim Gezi Parkı nedeniyle (görünürde) başlayan olaylar aylarca sürmüş ve bu protestolar esnasında eminyet güçlerinin orantısız müdahaleleri sonucubda bir çok genç hayatını kaybederken, binlerce protestocu da kim ağır olmak üzere yaralanmış ve hatta gözünü kaybedenler olmuştu.

Öyle kuvvetle geldi ki bu protestolar, bırakın Türkiye’nin dört bir tarafındaki insanların ayağa kalkmasını, Avrupa ve Amerika’dan bile birçok ciddi ve sert eleştiriler ve kınamalar geldi mevcut hükümete.. Dünya, o güne kadar belirli bir resmi görürken Türkiye’ile ilgili olarak, bu olaylardan sonra durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığını ve Türkiye’nin demokrasi konusunda sıkıntıları olduğunu gördü.

TAKSIM GEZI PARTISI LOGOLAR

TAKSIM GEZI PARTISI LOGOLAR

Hükümet iktidarı boyunca ilk defa her istediğini yapamayacağını görmüş oldu, bütün yaptırım gücüne rağmen – polis, gaz, tomalar, sivil polisler, gözaltılar vesaire vesaire..

Şimdi ise, bu olayların üzerinden bir süre geçtikten sonra görüyoruz ki, “Bu daha başlangıç” diye bir slogan bellemiş olan bu hak arayışçısı protestocular, bu mücadelenin artık daha oturaklı ve meşru bir zeminde yapılırsa bu kadar eziyet, zahmet, ziyan ve kayıbın bir anlam ifade edeceğine ve bunun da neticede Türkiye’ye ve demokrasiye büyük katkılar sağlayacağına karar vermiş durumdalar; Yani yepyeni bir siyasi parti çatısı altında demokrasi ve özgürlük mücadelesini devam ettirecekler..

Kendilerini bu karardan dolayı canı gönülden kutluyor, yollarının hayırlı ve başarılı olmasını diliyor ve bu istikamette almış oldukarı kararı aynen Facebook sayfalarında olduğu gibi buraya alıyoruz;

Bu arada kurulacak olan partinin logosunu belirlemek üzere birkaç alternatif arasından seçim yapması isteniyor bu hareketle ilgilenen veya gönül verenlerin.. LİNKİ TIKLAYIN siz de katılın, arzu ederseniz..

“Taksim Gezi Parkı direnişçileri haklarını savunmak ve direnişlerini bir üst seviyeye taşımak için bir parti kurmaya karar verdi. Facebook’ta Taksim Gezi Partisi adında bir de grup kuran direnişçiler bu grupta neden parti kurmaya karar verdiklerini açıkladılar.

TEK YÜREK, TEK BEDEN, TEK PARTİDE BİRLEŞİYORUZ. TAKSİM GEZİ PARTİ’MİZİ KURUYORUZ.

Taksim, Gezi Parkı direnişi, Türkiye’de insanları sağcı, solcu, milliyetçi, liberal, muhafazakar tek bir amaç etrafında bir araya getirmeyi başarmıştır: “Özgürlük, Demokrasi ve İnsan Hakları”

3 hafta boyunca yapılan eylemler sonunda mutlak bir başarıya ulaşılmış, bütün Dünya da bunu takdirle karşılamıştır.

Demokratik haklarını kullanarak protesto yapan halkımıza karşı kullanılan orantısız güç sonucunda bazı arkadaşlarımız bedelini canlarıyla ödemiş, binlerce arkadaşımız yaralanmış, on binlerce hatta yüz binlerce vatandaşımız, yaşlı, kadın, çocuk zarar görmüş hastalanmıştır. Kısacası çok ağır bir bedel ödenmiştir.

Ne var ki, henüz istenilen hedefe ulaşılmamış, misyon tamamlanmamış, bilakis görev yeni başlamıştır.

Bundan sonra, hiç bir vatandaşımızın burnu dahi kanamadan, milyonları hiç bir polis engeliyle karşılaşmadan sokağa dökebilmek, miting alanlarına doldurabilmek için hareketimizin hukuki ve yasal statüye kavuşturulması gerekmektedir.

Biliyoruz ki; hepimizin birbirimizden farklı siyasi ve ideolojik düşüncelerimiz var. Zaten bu durum özgürlükçü demokrasinin bir gereği ve çok da doğaldır. Nasıl ki bu farklılıklarımıza rağmen özgürlük, demokrasi ve insan haklarına olan büyük aşkımız bizleri bir araya getirdiyse, bundan sonra da, siyasi kimlikleri bir kenara bırakarak, aynı değerler etrafında toplanarak siyasi bir güç oluşturmamız ve bu gücü akılcı bir şekilde zafere ulaştırmamız gerekmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanında ayağa kalkan Gezi Parkı direnişçileriyle son derece hızlı bir şekilde siyasal örgütlenmemizi gerçekleştirmemiz hiç de zor değildir. Yeter ki tarafsızlığımızı koruyalım.

Şu sıralarda doğal olarak siyasi partilerimizin her biri halkımızı ve diğer partileri kendi partilerinin şemsiyesi altında toplama girişiminde bulunacaklardır.

Demokrasilerde böyle bir hareket son derece doğal ve meşrudur.

Son derece iyi niyetle olsa dahi bunun gerçekleşmesi asla mümkün değildir ve gelecek seçimlerde de yine her vatandaşımız kendi partisine oy verecek ve bu hareket bölünüp, dağılacaktır.

Hiç kendimizi kandırmayalım. Bu tür girişimler, siyasi tarihimizde defalarca tekrarlanmış, fakat hiç bir zaman sonuç alınamamıştır.

Çok iyi hatırlıyoruz ki, ideolojileri tıpatıp birbirinin aynı olan partilerin dahi birleşmeleri mümkün olamadığı gibi, bunu kağıt üzerinde gerçekleştirmiş olan partiler de kendi içlerinde bölünmüşlerdir.

CHP/DSP ve ANAP/DYP birleşme girişimi bunlara örnektir.

Diğer taraftan, onlarca küçük sosyalist parti asla birleşemeyeceklerini belirtmektedirler.

Önümüzde, hiç de adil olmayan ve demokrasiyle hiç bir şekilde bağdaşmayan %10 barajlı bir seçim sistemi varken bugün başarmış olduğumuz bu birlikteliği bir arada tutmamız mümkün değildir.

Parçalanmadan, bölünmeden, iktidar partisi ile mücadele ederek onu iktidardan indirebilmemizin tek bir yolu vardır.

Gezi Parkı direnişimize katılmış destek vermiş, solcu, sağcı, liberal, milliyetçi, muhafazakar, tüm kardeşlerimizle birlikte, iktidara gelebilmek için TAKSİM GEZİ PARTİSİ’Nİ hep birlikte kuruyoruz.”

20.09.2013
Editor

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code