Sürdürülebilir Bir Yönetim Modeli: CittaSlow

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne bağlı Ernst Reuter İskan ve Şehircilik Araştırma ve Uygulama Merkezi, “Sürdürülebilir Bir Yönetim Modeli: CittaSlow” başlığı altında panele katılan Belediye Başkanı Tunç Soyer:

“Merkezi İtalya’da bulunan 27 ülkede 150 kentin üye olduğu ve Türkiye’de Seferihisar’ın öncülüğünü yaptığı CittaSlow’un yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birlik ” dedi.

Başkan Soyer birliğe üye olabilmek için; çevre koşulları, altyapı politikaları, kentsel kalite için teknolojiler ve tesisler, yerel üretimi korumak, misafirperverlik ve farkındalığın da aralarında olduğu 70 kriterin yerine getirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Seferihisar’ın yanı sıra Türkiye’de 6 kentin CittaSlow özelliği taşıdığını dile getiren Başkan Tunç Soye:

‘Biz CittaSlow’u Seferihisar’a kazandırmak için yerel üretimi koruyoruz. En fazla öncelik verdiğimiz konu budur, yerel üretimden kopan bölge halkını ne üretiyorsanız gelin satın dedik. Üreticiden-Tüketiciye İyi, Temiz ve Adil Ürün sloganıyla kentin ekonomisine azımsanmayacak bir katkı sağladık. Aynı zamanda bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz Seferihisar Fuarı ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelip Seferihisar’a yerleşen farklı kültürlere sahip insanların birbirlerini tanıyıp kaynaşmalarını hedefledik, böylelikle ‘Farklılıklarımız Zenginliğimizdir’ imgesini Seferihisar’a taşımış olduk’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code