Tam da Işid harekatı öncesi, Suriye’de YPG ve Esad güçleri ateşkes anlaşması yaptılar.
YPGSuriye’de hergün inanılmaz gelişmeler yaşanıyor neredeyse. Malum şimdi gündemde son olarak Türkiye’nin Suriye’ile daha doğrusu Esad’ile ilişkilerini nasıl düzelteceği konusu var.

İşte tam da bu arada ve de Işid’i mevzilerinden söküp atmak için planlar yapılırken ilginç bir gelişme yaşandı ve iki kanlı düşman ateşkes anlaşması yapıverdi Suriye’de. Olay şöyle gelişti;

Suriye’nin Haseke kentinde çatışan YPG ve Esad güçleri bugün çatışmaları bitirmek için ateşkes anlaşmasına vardı.

Reuters’in haberine göre Kuzey Suriye’deki Haseke kentinde çatışan PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’lilerle hükümet yanlısı birlikler, bugün ülkenin kuzeydoğusundaki kentte çatışmalara son verilmesi için ateşkes anlaşmasına vardılar.

Habere göre ateşkes TSI 14.00’te başladı. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü direktörü Rami Abdulrahman, daha önce, Haseke’nin büyük bölümünün YPG güçlerinin eline geçtiğini ancak bazı kamu görevlilerinin, kent merkezindeki kamu binalarını terk etmediğini söylemişti.

Abdulrahman, “Her ne kadar (hükümet yanlıları) kentte sembolik bir varlık devam ettiriyorsa da, Haseke’deki bu durum rejim için büyük bir yenilgi” dedi. Abdulrahman YPG’nin ayrıca beş köyü de hükümet yanlısı milislerden aldığını belirtti.

KAYNAK: HÜRRİYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code