Susamam: “Kurduğumuz hayaller yaşadığımız gerçekler.. Nerede durmalıyız bizler?”

by Editor | Cuma, Eyl 6, 2019 | 99 viewsEvet, yukarıdaki gibi kafiyeli bir sloganla başlamayı düşündüm, paylaşmak istediklerimin ana fikri itibarıyla. Pekiyi nereden geldi sabah sabah aklına böyle bir şey derseniz eğer, “Hiç aklımdan çıkmıyor ki, gelsin” demeyeceğim ama sıklıkla aklıma tabii ki takılıyor. Fakat şu satırları yazarken beni tetikleyen şey az önce internette dinlediğim “SUSAMAM” isimli müthiş şarkı oldu.

Buna şarkıdan öte bir “HATIRLATMA, UYARI, ÖĞRETİ”” ve hatta “VİCDANLARA BİR SESLENİŞ” demek çok daha doğru olacaktır.

Bugün çoğumuz günlük hayatın koşuşturması ve zorlukları içinde boğuşarak yaşıyoruz adeta. Birçok hayaller kuruyoruz. Hırs yapıyoruz. Bazen batıp çıkıyoruz hatta hem de her türlüsünden; Aşkta, meşkte, iş hayatımızda vesaire… Bir şekilde yola devam ediyoruz son istasyonda ininceye kadar. Pekiyi, bu doğal ve temel uğraşılar içinde boğulurken neleri atlıyoruz?

Cevap çok basit; Hayatın “esas” temel unsurlarını atlıyoruz.

Kimiz, nereden geldik, nereye gidiyoruz? İstediğimiz gibi düşünme ve davranma (doğaya ve kimselere zarar yazmadan) özgürlüğümüz var mı? Paylaşma denilen şeyin gerçekten farkında mıyız? Farkındalık denilen olgunun farkında mıyız pekiyi?

Neden cinsiyet ayrımcılığı vardır ve kadın aşağılanır? Empati denilen şey nedir gerçekte ve bundan hiç nasibimiz olmuş mudur vesaire…

İşte söz konusu şarkı (müzikal öğreti veya paylaşım) bütün bunları çok güzel yaratıcı ve de vurucu sözlerle bize ulaştırıyor. Ne katkısı olur pekiyi?

Vallahi, insan olduğumuza göre bu sıfatla (yani keyif yanında düşünerek) dinlersek eğer (ve de paylaşırsak) sanırım en azından bazılarımızda çoktan pasif duruma geçmiş olan hücreleri uyandırmaya ve çoğumuzu da insan olduğumuzu ve dolayısıyla insan olarak bazı yükümlülüklerimiz olması gerektiğini hatırlatmaya yarar… ki bu da öyle AZ BUZ BİR HİZMET OLMAZ.

Şarkıyı yapanlar ve emeği geçenlerin hepsine sevgiler ve teşekkürlerle.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code