Yayınlandığı Tarih: Pts, Oca 28th, 2013

Tarihi 1000 yıllık mezara köylüler sahip çıktı
Kemalpaşa İlçesine bağlı olan Ansızca Köyünde 1000 yıllık mezar yok olma tehlikesinde iken Ansızca köyü halkı bu mirasa sahip çıktı. Koruma altına alınması gereken bu mirasa bir an önce koruma altına alınması gerektiğini söyleyen köylüler mezarlıkta temizlik yaparak, mezar taşlarının ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Köy muhtarı Hüseyin Doğan, şunları söyledi: “Köyümüz, İzmir’e göç eden Yörüklerin ilk yerleştiği bölge. Fakat bu konuda tarihi bilgimiz çok fazla bulunmuyor. Ancak köyümüzde yaşayan yaşlılarımız bu mezarların en az bin yıllık olduğunu söylüyor. Köy Muhtarlığı ve ihtiyar heyeti olarak yok olmaya yüz tutmuş bu mezarlık alanını temizleyerek mezarları ve üzerindeki mezar taşı yazılarından tarihini öğrenmeye kararlıyız. Çevre temizliği tamamlanıp mezarlar ortaya çıktığında, bu konuda yardım alabileceğimiz makamların ve yetkililerin desteğini bekliyoruz.

Ansızca Köyüne bu duyarlılıkları

Bir yorum bırakabilirsiniz

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code