Tarihte, Hititler Avrupa’ya geçtiler mi?
Asrın Projesi Marmaray en sonunda ilk etap olarak bitirildi ve devlet “”büyükleri” tarafından muhteşem bir tören ve çok muteber yabancı devlet adamları (Somali Cumhurbaşkanı başta olmak üzere) huzurunda açıldı. Milletimize ve insanlığa hayırlı olsun inşallah.

Bu arada proje ile birlikte gündeme gelen en az onun kadar hatta çok daha önem arzeden diğer bir konu da kazılar sırasında çok önemli arkeolojik bulgulara rastlanması oldu. Öyle ki yazılı tarihi bile değiştirecek cinsten bulgular oldu bunlar.

MARMARAY-HITITLER

MARMARAY-HITITLER

Evet ifade edildiğine göre arkeolojide yüzyılın keşfi gerçekleşti ve  Hititlerin izlerine İstanbul’da rastlandı. Buna göre Avrupa kıtasında ilk kez Hititlerin izlerine rastlanmış oldu.

İlgili haber şöyle;

“Radikal Gazetesi’nden Ömer Erbil’in haberine göre, Küçükçekmece Gölü havzası içindeki Bathonea antik kent kazılarında bulunan erken Hitit, diğer adıyla ‘Hurri izleri’, yılın en büyük keşfi olarak nitelendiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle devam eden kazılardaki bu keşifle, Avrupa kıtasında ilk defa Hitit izlerine rastlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “ İstanbul ’un aydınlanmayı bekleyen bir dönemini ortaya çıkarıyoruz” dedi. Tanrı ve tanrıça olarak iki ayrı yerde ele geçen demir heykelcikler, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün’ü heyecanlandırdı: “Mezopotamya orijinli eserler İstanbul’un karanlık dönemi olarak bilinen M.Ö. 17 ve 15. yüzyıllarına tarihlenmektedir. M.Ö. 2000’e tarihlenen yine Mezopotamya kaynaklı bitümen (zift), kalay ve seramik parçaları da ele geçti.”

Mezopotamya orijinli

İstanbul’daki arkeolojik kazılar şaşırtmaya devam ediyor. Yenikapı ve Pendik’teki neolitik dönem bulgularından sonra Küçükçekmece Gölü havzasında devam eden ‘Bathonea’ kazısında Hurrilerin İstanbul’da izlerine rastlandı. Avrupa kıtasında Hurri yani erken Hitit izlerine ilk defa rastlanıyor. Son yılların en önemli keşfi olarak nitelendirilen buluntular, arkeoloji dünyasını ayağa kaldıracak nitelikte.

Bu konuda Turizm Bakanı Ömer Çelik’ de şu ifadeleri kullandı;

“Ülkemiz pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde yaşadığımız topraklar tarih açısından oldukça bereketlidir. İstanbul’da Hitit izlerinin bulunması ve bunun ilk defa ortaya çıkması da bu açıdan bizi çok memnun etti. Kazılarda bulunan iki figürin Hitit ve Hurri dönemine ait. Bu izler bizi 4 bin yıl öncesine götürüyor. İstanbul’un aydınlanmayı bekleyen bir dönemini ortaya çıkarıyoruz. Gelecek yılki kazılar için daha da heyecanlanıyor ve umutlanıyoruz. Bu arkeolojik kazıların turizme de olumlu katkı sağlayacağından hiç kuşkum yok. Kazılara büyük önem ve destek veriyoruz. Bu yıl 30 milyon liranın üzerinde destek sağladık. Tarihi aydınlatan bu önemli çalışmalara desteklerimiz artarak devam edecek. Elde edilen yeni verilerle İstanbul’un ve Anadolu’nun kültürel derinliğinde yeni bir sayfa açılmış oldu. Bu heyecanı herkesle paylaşıyoruz.”

30.10.2013
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code