Beklendiği üzere taşeron işçilerle ilgili düzenleme KHK ile yapılıyor

by Editor | Pazar, Ara 24, 2017 | 134 viewsBeklendiği üzere taşeron işçilerle ilgili düzenleme KHK ile yapılıyor

İnsanlar günlerce oyalandıktan sonra “mecliste görüşülecek” diye, hükümet allem etti kallem etti taşeron yasasını KHK ile geçiştiriverdi. Gaye nedir? Muhtemelen, “işçiye itiraz hakkı olmasın” düşüncesidir. Tamam O-Hal durumu var ve hem de aylardır. Tamam, bu terörle mücadele için gerekli olsun (ne zaman kalkacağını da bir Allah bir de malum şahıs bilir). Ama be kardeşim her vesileyle bunu kendinize yontmayın yahu. Abartmayın, istismar etmeyin.

Tabii ki bu ifadeleri, bu düzenlemenin meclise gelmeden by-pass edilerek yapılmasından dolayı söylüyoruz. Zira, gelseydi mecliste işçilerin haklarını korumak için 3-5 laf eden de çıkacaktı mutlaka. Ama anlaşılan beylerin işine gelmedi yine; Tereyağdan kıl çekme misali halledelim gitsin dediler.

Düzenleme ile ilgili bazı detaylar aşağıda. Bakalım işçinin “ne kadar hayrına” olabilecek bu adım:

TAŞERON İŞÇİ DÜZENLEMESİ

696 sayılı KHK’ya göre taşeron işçiler, on gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek.

KHK ile taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesi, 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

Taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

KHK’ya göre taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçebilmesinde, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak şartı yer alacak.

GEÇİCİ PERSONEL KALDIRILDI

Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı KHK ile 4/C (geçici) personel statüsü kaldırılarak, bu statüdeki personel 4/B (sözleşmeli) statüsüne geçirildi.

Bu arada, kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle, açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunacak. Ayrıca, en son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan edecek.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code