Tüketim ürünlerinin yalnız etiket fiyatlarına değil gramajlarına da dikkat edin

by Editor | Çarşamba, Eyl 19, 2018 | 138 viewsTüketim ürünlerinin yalnız etiket fiyatlarına değil gramajlarına da dikkat edin

Süpermarkette alışveriş – Türkiye

 

Tüketim ürünlerinin yalnız etiket fiyatlarına değil gramajlarına da dikkat edin: Son 3-5 aydır ülkenin ekonomisinin başına gelenler hani derler ya “pişmiş tavuğun başına gelmedi”. Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybı, dolayısıyla fiyatlarda ve enflasyonda inanılmaz artış vesaire…

Doğaldır ki bu şartlar altında Türkiye’ninki gibi dev bir ekonomiyi idare etmek kolay değil – her ne kadar birçok problemin nedeni mevcut iktidarın bazı yanlış adımları olsa da. Yine doğal olarak maliyetleri yükselen, kar marjları azalan firmalar bazıları yavaş yavaş, bazıları doğrudan olmak üzere, bu olumsuzlukları tüketicinin alış fiyatlarına yansıtmaya çoktan başladılar bile.

Bir de çaktırmadan zam yapanlar var ki en fenası da o, zira bir değil iki defa vuruyor tüketiciyi. Hem daha yüksek fiyattan mal almış oluyor tüketici ve hem de farkına varmadan, yani bir nevi aldatılmış oluyor resmen. Nasıl mı? “Gramaj oyunları ile fiyatlar yükseltilerek”.

Firma örneğin daha önceden 500 gram olan ürününün fiyatı 5 TL ise, burada doğrudan fiyat yükseltmek yerine ürünü 450 grama düşürüyor ve fiyata zam yapmadığı izlenimini vermiş oluyor. Halbuki o ürünü alan tüketici daha az gramaj için aynı fiyatı ödediğinden dolaylı olarak zamlı almış oluyor. Yani açıkça yanıltılmış oluyor.

Onun için ürünleri alırken yalnızca fiyatlara bakmayın, o ürünü diğer ürünlerle de karşılaştırın ve gramajlara da dikkat edin.

Diğer taraftan üretici fiyatlarına zam yapmakta haklı mı diye sorarsak eğer maalesef onları da bu konuda suçlamak hakkaniyete sığmıyor tam olarak. Zira ekonomi ithalata bağımlı ve dövizdeki yükselme nedeniyle fiyatlar da dolayısıyla artıyor. Sanayi, yüzde 70-80, enerji yüzde 74 oranında dışa bağımlı diye tespitler mevcut. Elektriğin yüzde 55’i ithal doğalgaz ile üretiliyor.

Dolayısıyla bu dışa bağımlılık o kadar kuvvetli ki dövizdeki yükselmeyle birlikte tepeden tırnağa her şeye zam geliyor. Bu ekonomik düzen değişmeden, enerji, gıda politikaları layıkıyla bir düzene konmadan bu zamlar da kaçınılmaz oluyor.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code