Tunç Soyer adaylığını açıkladı
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk adaylık konuşmasını yaptı. Soyer, geçttiğimiz 5 yıl içinde yaptıkları çalışmayı anlattı .

2014 yerel seçim startını veren CHP Seferihisar İlçe Teşkilatı, ilk toplantısını gerçekleştirdiği Belediye Kültür Merkezi’nde büyük bir coşku yaşadı. CHP İzmir Milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Mustafa Moroğlu, Erdal Aksünger ve Hülya Güven’in de katıldığı törende, CHP Seferihisar İlçe Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar’ı dünyaya tanıtan başkan, Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanı Tunç Soyer yeniden adayımız demesiyle, salonda alkış sesleri yükseldi.

Tunç Soyer

Tunç Soyer

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Adayı olarak yaptığı ilk konuşmasında; “5 yıl önce yani  60 ay önce 60 projeyle yola çıktık. Seferihisar, istiridye kabuğu içinde bir inci biz bu inciyi ortaya çıkartacağız dedik. %58-60 projeyi gerçekleştirdik. İncinin parıltısı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı” dedi.

Tunç Soyer yaptığı hizmetlerle ilgili şunları söyledi:

Makam aracını saklıyorduk. Her yer hacizli ve icra tehdidi altındaydı. Sadece akaryakıt borcu 1 milyon liranın üzerindeydi. Bugün bütün borçlarımızı yapılandırdığımız gibi artık gerektiğinde özel bankalardan kredi kullanabiliyoruz. Satın aldığımız araçların toplam değeri 3 milyon lirayı buldu.

Kalkınma ajansı, BM, ve AB’den 3.5 milyon lira hibe aldık. 5 yıl önce 10 milyon lira olan Belediye bütçesi 2014 yılı için 60 milyon liraya dayandı. Evet Belediyenin hizmetlerini büyütebilmek için Belediye arazisi de sattık ama mutlaka Mandalina işleme ve paketleme tesisi gibi iş ve aş yaratacak yerlere yatırdık o geliri ve asla 60 milyonluk yeri 11 milyona satmadık.

Seferihisar Belediyesi ile birlikte, Seferihisar’ında toplam değeri de büyüdü. Kentler rant yaratır. İyi yönetici bir yandan bu rantı yani kentin toplam değerini büyütür bir yandan da bu değeri adil bir şekilde dağıtır.

Biz bu değeri büyütmek ve paylaşımını adil olarak yapabilmek için, önce üretim ve tanıtım dedik. Üretmeyen toplum kendini tüketir dedik ve üretimin geliştirilmesinden, üreticinin desteklenmesinden kendimizi sorumlu gördük. Bunun için Üretici pazarları açtık.

Mandalina ve zeytin Üretici Birlikleri kurduk. 3- Tarımsal ürünü işleyerek katma değerini büyütmeye çalıştık. (Enginar konservesi, mandalina suyu, mandalina reçeli, gibi) Üreticinin rekabet gücünü arttırabilmek için iyi tarım ve organik tarım tekniklerini yaygınlaştırmaya çalıştık. Yerli tohumumuza sahip çıktık.

TANITIM ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR

Başkan Tunç Soyer tanıtım alanında Türkiye’nin ilk sakin şehiri olduklarını ifade ederk sözlerine şöyle devam etti:

Tanıtım alanında çok çalıştık. Kimsenin adını yerini bilmediği Seferihisar, Türkiye’nin, Dünyanın gündemine oturdu.  Türkiye’nin ilk Sakin Şehri olduk.  Birileri bunu “romantik” buluyormuş.

Keşke onlar, fütürist ya da realist olsalardı da, Seferihisar, yıllarca, sadece depremlerle anılan, kıyılarına vuran mülteci cesetleriyle haber olan  bir kent olmasaydı. 

Beğenmedikleri yavaş kent yerine hızlı projeler, geniş vizyonlar ortaya koysalardı da onlarca yıl, çevresindeki ilçeler çağ atlarken Seferihisar, bir taşra kasabası muamelesi görmeseydi. Ama Sakin şehir, kentin güzelliklerini ortaya çıkarttı. Yüzlerce, binlerce, olumlu haberin konusu oldu.

Bir arada yaşama kültürünü geliştirdik. Yerli – yabancı ayrımını, siyasi görüş ayrılıkları nedeniyle yaşanan gerilimi kaldırdık. Yaptığımız fuarlar, kurduğumuz Birlikler, Kent Konseyi, Çocuk Belediyesi gibi yapılanmalarla, kimsenin ötekileştirilmediği yeni bir siyasi kültür getirdik.

Seferihisar artık  farklılıkların zenginliğini keşfetmiş insanların, huzur içinde yaşadığı, kavga, döğüşün  yerini barışın aldığı bir kent haline geldi.”

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code