Türk futbolu içinde olduğu çukurdan çıkabilir mi?
Yine bir final maçı.. Yine bir mağlubiyet ve kupalardan elenme mutsuzluğu.. Aynı filmi defalarca gördük değil mi? Yani Fener’ ile gördük, Milli Takım ile keza ve de Cimbom vesaire..

Biz, büyük maç oynayamıyoruz değil mi? Böyle ifade ediliyor.. Yalan da değil.. Ama Hollanda, Almanya veya Brezilya, İtalya vesaire onlar da bunu ana karnından çıkınca öğrenmiş olmuyorlar ki.. Eğitim ve antrenman meselesi bu.. Yani sistem..

SEFER-TURKIYE-HOLLANDAİyi de sistemi kim bulacak veya getirecek? Bunun cevabını bilmek için müneccim olmaya gerek yok elbette.. Bu işi başarmış olan Hollanda, Almanya vesairenin uygulamasını getirir kendi ülkene adapte edersin.. Ama, taviz vermeden, adam kayırmadan, idare et demeden.. Sistem neyi gerektiriyorsa aynen uygularsın çünkü bunun adı sistem…

Japonlar sanayide böyle dünya devi olmadı mı? Yabancılar güreşi bizden öğrenip sistem geliştirerek bizi fersah fersah geçmedi mi?

Gerekli düzeni dürüstçe kurmadan ve tavizsiz uygulamadan başarılarımız ancak geçici günü birlik olur ve her zaman ahlarla vahlarla avunuruz ancak..

Bunun neredeyse tek istisnası Galatasaray’ın kazandığı UEFA kupasında ortaya koyduğu performanstır.. Tabii ki o zamanki müthiş kadro ve Fatih Terim’in katkısı da inkar edilemez..

Bütün bunların ışığı altında Milli Takımın dünya kupasına gidememesinden ziyade, halen adam gibi sistemleri bünyemize adapte edemediğimize yanalım bizce. Zira, bunu hallettiğimiz gün zaten finaller ufukta görünecektir.. Bu kapasitenin ülkemizde olduğu şüphesizdir..

İnşallah başka bayramlarda gerçek başarıların sohbetini yapabilme umuduyla..

16.10.2013
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code