Türk Gençliğine” özür borcu”

Kısa süre önce her şey süt liman gibi görünürken bir ağaç ve Gezi park olayından bütün Türkiye bir anda depreme tutuldu adeta..

Öyle bir deprem ki artçılar ta Avrupa ve bütün dünyaya ulaştı ve hatta eğilmez bükülmez muhterem başbakanımız bile geri adım atmak zorunda kaldı..

Ne oldu da böyle oldu? Başbakan’ın Gezi Parkı’ ile ilgili sergilediği “Ben bilirim, ben yaparım çünkü doğrusu öyle ve ben istedim” emredici davranışı daha önceki benzer tavırları aşağılayıcı lisanıyla birleşince “3-5 ağaç” diye başlayan tepki (hatta infial) bir anda Taksim’den nerdeyse bütün Türkiye’ye dalga dalga yayıldı. Tabii bu arada emniyet güçleri de son derece gereksiz bir sert müdahale neticesinde yangına benzin dökmüş oldular..

Şimdi, tabii ki Türkiye’nin uğradığı maddi zararı görmezden gelmek mümkün değil ama şu da bir gerçek ki her şeyin bir bedeli var.. Tabii ki “DEMOKRASİ” nin de. Hatta bu bedel Ethem, Mustafa ve diğer kayıplardan hepimizin malumu olduğu üzere kanla/canla bile ödenebiliyor. Onun için canın yanında malın hiçbir değeri yok desek hiç de abartmış olmayız..

Neticeye ve yazının başlığına gelirsek, bu ağır bedeller karşılığında çok ama çok önemli kazanımları da oldu bu ülkenin;

Öncelikle bu memleketin “bütün” gençliğinin uyuşmuş, biat eden, ne söylenirse düşünmeden itaat eden bir güruh olmadığını gördük..  Bu gençliğin haksızlığa isyan edebilme cesaretine sonuna kadar sahip, bu uğurda can verme pahasına hakkını arayabilen kıymetli bireyler olduğunu gördük ve içimize su serpildi..

Şimdi gelelim yazının başlığına; Bu satırların yazarı daha önce “Bu gençlik mi, daha ismini bile söylemesini bilmiyor, bir gayret göstermeden her şeyi istiyor” vs gibi olumsuz izlenimler sahibiydi.. Ama bu olaylarda ne kadar pırıl pırıl, eğitimli ve insan farkındalığına sahip ve üstelik yürekli gençlerimizin (hem de bol miktarda) olduğunu görmüş oldu bu vesileyle.. Onun için burada özrünü sunuyor şimdi, sevgili gençlerimize..

Diğer taraftan, bu gençler bize ve hatta muktedir hükümete başındaki muhterem kişiye demokrasinin nasıl bir şey olduğunu da gösterdiler…  Gaza, ilaçlı suya, tomaya, orantısız güce ve maalesef muhterem Başbakan’ın ötekileştirici ve provoke edici söylemlerine hatta mitinglerine rağmen..

gul_gulSizleri seviyoruz değerli gençler .. Sayınız inşallah katlanarak artar.. ve de diğer bütün gençlerimiz de biat etmeksizin analiz yapabilen ve kararlarını kendi mantıklarıyla alma yeteneği sağlayacak olan akıl ve kişilik yapısına kavuşurlar.

Sevgilerle
Editör, 18.07.2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code