Türkiye Avrupa’ile yollarını ayırabilir mi?
JAGLANDMalum özellikle son darbe teşebbüsü olayından sonra aldıkları tutum ve ağır tenkitleri sonrasında Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasındaki ilişkiler daha da bir gerilmiş  vaziyette. Buna tuz biber ekercesine bir de Erdoğan’ın Putin’ile buluşması ve Rusya’ ile Türkiye arasında tekrar ciddi yakınlaşma sinyalleri alınması akla “Acaba Türkiye AB’den kopabilir mi?” sorusunu getiriyor. İşte AB’nin en yetkili ağzılaarından biri de bu konuya değinip şunları söylüyor bu arada.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Türkiye’nin Avrupa ile yollarını ayırma kararı verebileceğini söyledi. Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında girişilen adli ve idari operasyonlar ve idam cezasının geri getirilmesinin gündeme gelmesinden dolayı AB’den eleştiriler yükselmişti.

Norveç televizyon kanalı NRK’ya konuşan Jagland, AB liderlerini darbe girişiminden sonra Türkiye’ye yeterli desteği vermemekle eleştirerek, “Ülkedeki muhalefet Türkiye’ye gösterilen yetersiz desteğin Avrupa’yı, Türkiye’deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli” dedi.

Jagland ayrıca darbe girişiminin ardından Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, Avrupa’ın Türkiye’yi anlaması gerektiğini söyledi: “Bunlar bir Avrupa ülkesinde olsa elbette bazı şeyler değişirdi. Kimse ‘Tamam oldu ama yolumuza devam edelim’ diyemezdi. Biz Avrupalılar önce bunu anlamalıyız; ondan sonra da Türkiye ile konuşmalıyız.”

Türkiye’de insan hakları konusunda endişeli olduğunu belirten Jagland, “Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa’nın gelecekteki gelişmeler üzerinde etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum” dedi.

Jagland “Şu an yapılması gereken en önemli şey Türkiye ile hem hükümet, hem muhalefet hem de halen aktif olan insan hakları kuruluşları ile açık bir diyalog yürütmektir” diye konuştu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code