Türkiye’de termik santral tehlikesi gittikçe büyüyecek gibi görünüyor
TERMIK-SANTRAL
Bizler sakin şehir Seferihisar’ımızda hep birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz – tabii ki bazı ufak tefek aksaklı ve eksikleri bu söylemin dışında tutmak kaydıyla. Ama ülkemizde durum pek de öyle olacakmış gibi görünmüyor doğrusu …

Yok yok siyasi tablodan filan bahsetmiyoruz burada. O zaten başlı başına ve hepimizin başında bir sıkıntı. Burada değinmek istediğimiz doğa ve çevre kirlenmesi ve konu termik santral ile ilgili..

Çoğumuzun malumudur, medeni ülkeler artık yenilenebilir ve çevre dostu enerjilere kayıyorlar süratle. Bu arada bizim çok bilgili yöneticilerimizin aksine nükleer enerji santrallarını en kısa sürede kapatma planları da hazır. Bu ülkeler daha ziyade rüzgar ve özellikle de güneş enerjisinden yararlanmaya başladılar büyük oranda.

Pekiyi biz ne peşindeyiz? İşte size karamsarlığımızı – maalesef- arttıracak bir haber;

Türkiye’de başta Çanakkale, Soma, Batı Karadeniz ve İskenderun Körfezi olmak üzere gerçekten de 80 kömürlü termik santral daha yapılması planlanıyor. Eğer harekete geçmezsek bu planlar hepimizi bekleyen kapkara günlerin habercisi.

Çünkü 80 tane kömürlü termik santral inşa edilmesi demek daha kirli ve daha karanlık bir gelecek demek. Yayımladığımız “Sessiz Katil” raporuna göre 2010 yılında Türkiye’de 7 bin 900 kişi kömür yakıtlı enerji santralleri nedeniyle hayatını kaybetti.

Sağlık ve çevre kurumlarının bir araya geldiği Temiz Hava Hakkı Platformu’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Türkiye’de Hava Kirliliği: Kara Rapor” adlı rapor da Türkiye’de 81 ilin 80’inde hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün limit değerlerinin üzerinde olduğunu ortaya koydu. Tüm bu rakamlar da 80 rakamı kadar gerçek. Ve tüm bu gerçekleri, “Bize bir şey olmaz”, “Çaresi bulunur”, “Neyse kader” diyerek savuşturabilmek mümkün değil.

Onun için elimize geçen her fırsatta insanlarımıza çevrenin ne kadar önemli olduğunu ve termil santral denilen olayın da nasıl bir çevre (ve insan) katili olduğunuz anlatalım, kamuoyu oluşturabilmek adına.

KAYNAK: GREENPEACE / Editör

VİDEOYU İZLEYİN

Like it? Share it!