Türkiye’nin 2. büyük terminali Adnan Menderes Havalimanı olacak
TAV İzmir Genel Müdürü Balcı, “İç ve dış hatlarda toplam 9.5 milyon yolcuya ulaştık. İki terminal birleşince yolcu kapasitemiz 45 milyona çıkacak. Türkiye’nin ikinci büyük aktarma merkezi olma hedefine yaklaşacağız” dedi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı‘nın yolcu sayısı bu yıl sonunda ilk defa 10 milyonu geçecek. TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Balcı, Kasım sonu itibariyle iç ve dış hatlarda toplam 9.5 milyon yolcuya ulaştıklarını açıklayarak, yıl sonunda 10 milyon yolcuyu geride bırakacaklarını söyledi.

Adnan Menderes Havalimanı

Adnan Menderes Havalimanı

Toplam 266 milyon Euro maliyetle yapılan yeni iç hatlar terminalinin de 2014’ün ilk çeyreğinde hizmete gireceğini açıklayan Balcı, “İç ve dış hatlar terminali birleşince toplam 300 bin metrekarelik kapalı terminal alanı ile Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük terminali haline geleceğiz. Yolcu kapasitemiz 45 milyona kadar çıkacak. Türkiye’nin ikinci büyük aktarma merkezi olma hedefine yaklaşacağız” dedi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın dış hatlar terminalinin yanı sıra iç hatlar terminalinin işletme hakkını da 2032’ye kadar aldıklarını hatırlatan Balcı, “Mevcut dış hatlarda 9 uçak yanaşma köprümüz var. İç hatlarla beraber 17 olacak. Açık apron park yerlerimiz de zaten mevcut” diye konuştu.

Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yolcuların 7 milyonu iç hat, 2.4 milyonu dış hat yolcusu. İç hatlarda yüzde 11’lik, dış hatlarda yüzde 2’lik artış var. Yıl sonu ilk defa 10 milyon yolcunun üzerine çıkacağız. Psikolojik eşiği aşmış oluyoruz. 2006’da toplam yolcu 4.5 milyon civarındaydı. 8 yıl yıl içinde yüzde 100’ün üzerinde artış müthiş.

İzmir’den iç hatlarda 6 havayolu firması ile 21 noktaya direkt uçuş; dış hatlarda 34 ülkede 87 destinasyona uçuş düzenleniyor. Hedefimiz iç hat ile dış hat yolcularını birleştirmek. SunExpress bu konuda güzel bir adım attı. Bu sene ilk defa yurtdışı-yurtdışı transfer bağlantısı yaptı. Almanya’dan gelen yolcuları Umman’a göndermeye başladı. İzmir’den yola çıkıp İstanbul’dan yurtdışına çıkan yolcularımız bizim hedef kitlemiz. Aktarmayı oradan yapmak yerine buradan doğrudan yurtdışına gönderebiliriz. Bu sayı azımsanmayacak miktarda. Bunun çeyreğini İzmir’e çeksek dış hatlar yolcu sayımız inanılmaz artar.

Özellikle İtalya, Fransa ve İngiltere’ye yeni uçuş noktaları açmak için çabalarımız var. Almanya, Danimarka, Hollanda gayet güzel gidiyor. Etnik pazar ve turizm pazarı İzmir için çok uygun.

EXPO’YLA BAŞLAYAN TANITIMLAR SÜRMELİ

Tanıtım konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Ancak İzmir’in daha proaktif olmasını istiyoruz. EXPO’da harcadığımız enerjiyi dağıtmadan başka bir kanala yönlendirmeliyiz.”

YEŞİL TERMİNAL
İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminalinin çevreci bir terminal olacağını belirten Erkan Balcı, şu bilgileri verdi: “Yeni terminalde elektriği doğalgazdan kendimiz üreteceğiz. 5 bin metrekarelik alanda fotovoltaik pillerle güneş enerjisinden enerji üreteceğiz. Yağmur suyunu yağmur hasadı yöntemiyle tekrar toplayacağız. Hedefimiz karbon azaltma konusunda Türkiye’deki havalimanları konusunda çok iyi olan yerimizi daha yukarı çıkarmak” dedi. (Sinan Doğan / Yeni Asır)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code