Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan İzmir’i ziyaret ettiğinizde neler yapabilirsiniz?
IZMIR
Türkiye coğrafyası ve doğal güzellikleri itibarıyla özel bir ülkedir hiç şüphesiz.. İnsanları bu güzel topraklaarın ve doğanın kıymetini bilirler mi sorusunun cevabı ise biraz moral bozucu olsa gerek .. Bu yazıda bu güzel ülkenin en güzel – ve şüphesiz özel – yerleşim yerlerinden biri olan İzmir’den ve bir misafirin/ziyaretçinin burada neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.

Esasında tek cümleyle özetlemek gerekirse dünyanın en huzurlu, güvenli ve keyif alabileceğiniz kentlerinden bir olan İzmir’de gün içinde yapabilecekleriniz sizin hayallerinizle sınırlı. Bayağı iddialı oldu değil mi, ama gerçekten de öyle.

Herşeyden önce İzmir’de günün en güzel saatleri denizin kokusunu duyabileceğiniz, martıların sesini en iyi dinleyebileceğiniz zamanlar sabah saatleri. Örneğin, sabah hemen her yerde karşınıza çıkabilecek bir gevrekçiden çıtır bir gevrek, bir parça da tulum peyniri alarak İnciraltı Kent Ormanı’nda, Güzelyalı’da, Kordon’da ya da Karşıyaka’nın sahilinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Canınız yürümek istemezse bu bölgelerde size zengin kahvaltı seçeneği sunan kafelerde oturup demli bir çay eşliğinde karnınızı doyurup şehirin tadını çıkartabilirsiniz.

İzmir’e ister bir günlüğüne isterseniz bir saatliğine gelmiş olun, “Kentte bugün ne yapsam?” sorusuna verilebilecek yanıt çok.

Kentin merkezinde ulaşım olanaklarından yararlanıp tarih dolu bir gün geçirebilir, sanatsal mekanları dolaşabilir, müzelerdeki eserleri inceleyebilir, termal tesislerde sağlık dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Kentin tarihi Kemeraltı Çarşısını dolaşabilir, kentin çevresinde kolayca ulaşılabilecek doğal mekanlarda, yeşillikler arasında kuş sesleri içinde yürüyüşler yapabilir, Kordon’da balık restoranların damak çatlatan lezetlerini tadabilir ya da çocuklarınızla eğlenceli saatler geçireceğiniz mekanlara gidebilirsiniz.

Tabii bu arada bu şehrin öyle bir özelliği var ki diğer başka hiçbir şehirde yok; İzmir’den Türkiye’nin en güzel tatil yerlerine çok daha kısa zamanda ve zahmetsizce ulaşmak mümkün..

Ne yapsak, yoksa biz de İzmir’e mi taşınsak diye düşünenler olduğuna eminiz şu anda bu yazıyı okuyup da… Biz öyle yaptık bile 🙂

 Like it? Share it!

Leave A Response

*

code