Twitter’da selamlaşma geleneği

by Bilgi Akkuş Hunca | Cumartesi, Ağu 31, 2013 | 151 viewsEpeyi süredir bir alışkanlık gelişmiş vaziyette TWITTER’da..

İnsanlar takip listesine aldıkları ve genellikle bir beğeni oluşturdukları kişileri “İYİ AKŞAMLAR, GÜNAYDIN, İYİ BAYRAMLAR” filan diye selamlıyorlar.. ve bu bayağı düzenli oluyor.. Geri dönmek bir nezaket icabı haline bile gelmiş vaziyette..

Bu alışkanlığı benimsemiş olanlardan biri de bu satırların yazarı..

TWITTER-SELAMEsasında kendisi böyle SMS ile bayram mesajı yollayanlara filan “ACAİP” kızan ve “Kardeşim.. Beni seviyor veya değer veriyorsan sesimi duymak istersin” diye tersleyen bir anlayışa sahiptir..

Peki nasıl oluyor da bu kişiyi mutlu ediyor birbirini tanımayan insanların böyle – ama kendisi inanıyor ki YÜREKTEN – selamlaşmaları, sabah akşam..

Vallahi bu sorunun cevabını vermek pek de kolay olmamakla birlikte, biraz gayretle beyin fırtınası yapmaya değer doğrusu..

Bir neden şu olabilir; Ortalık da o kadar çok eğitimsiz – hani odun demeye dilim varmıyor da – insan dolaşıyor ki her gün karşılaştığımız, insanın morali bozuluyor.. Hani bazıları milli gelirin bilmem kaç bin dolara çıktığını ve dolayısıyla Türkiye’nin çok geliştiğini söylerken, insanımızın “MEDENİ BİREY” olarak ne kadar gelişebildiğini pek de nazarı itibara almıyor muhtemelen.. Zaten bu düşünce yapısında rakamlar daha önemli, mutlaka..

Dolayısıyla “ne kadar eğitimsiz, yoz ” bir toplum olduk, her yer kaba saba insan dolu diye hayıflanırken, Twitter’da yazdıklarından, verdikleri fikir mücadelesinden çıkarabildiğimiz kadarıyla böyle vatansever, medeni insanlar da “halen” olduğunu görmek insanın herhalde moralini yükseltiyor.. Benim de ait olabileceğim bir toplum kesimi – hem de kalabalık – var diye düşünüyor insan..

Bu duygu güzel bir şey ve güzel olarak algıladığını insanlarla selamlaşmak da insana mutluluk veriyor, gayet doğal olarak… Üstelik bu kişilerle bir çok görüş, haber vs paylaşıyorsunuz ve bir nevi kader birliği içindeymişsiniz duygusunu yaşıyorsunuz..

Bu satırların yazarının aklına ilk etapta gelen bu dürtüler..

Her halükarda hiçbir art niyet ve beklenti olmadan kendi dünya görüşünüze yakın insanlarla yürekten selam alışverişi insana mutluluk veriyor..

Zaten de devrimizde haberleşmenin ne kadar önemli olabildiği ve bu sayede bir sosyal medya gücü de oluştuğu da herkesin malumudur..

Tabii bu arada kısa sürede bu selamlaşmadan rahatsız olup beni çıkartın diyen kardeşlerimiz de olmuyor değil.. Onları da anlayışla karşılamak lazım…

Sevgilerle

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code