Üçüncü köprü Türkiye’nin hizmetine giriyor.. Tır, Kamyon ve otobüsler artık şehrin içine giremeyecek
Screenshot_2İstanbul ve Türkiye çok önemli bir yapıta daha kavuşuyor bugün – tabii çevreye verilen zarar hariç tutulursa.

Üçüncü Boğaz Köprüsü bugün hizmete giriyor ve böylece ümit ediliyor ki bundan böyle tırlar ve otobüs dahil ağır vasıtalar kentin içine giremeyeceğinden trafik de böylece önemli ölçüde bir rahatlama yaşayacak.

Rahatlıkla söylenebilir ki İstanbul tarihi günlerinden birini yaşıyor… Uçaksavarlar, helikopterler, gemiler bu açılışta güvenliği sağlıyor.. Toplam maliyeti 4.5 milyar lirayı bulan köprünün resmi açılış törenine çok sayıda devlet başkanı katılıyor.

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, yarından itibaren kamyon, otobüs ve tırların şehir içine giremeyeceğini de söyledi.
İstanbul Boğazı’nın üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim bugün resmi törenle açılıyor.

Açılışta Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi; “Yavuz Sultan Selim geliyor. Bugün 26 Ağustos, Gazi Mustafa Kemal’in büyük taaruza başladığı günün yıldönümü. Bugün günlerden Türk’ün gücünün tüm dünyaya gösterildiği gündür. Bugün aynı zamanda Fırat Kaplanı’nın başarısının günüdür. 29 Mayıs 2013’te bu köprünün temelini attık. Bu köprüyü yapmaya karar verirken Cumhurbaşkanımızla üzerinde çok düşündük. En az üç ay güzergahları inceledik” dedi.

Yıldırım, “Sonunda en doğru yeri bulduk. İşte boğazın en kuzeyinde, Karadeniz’in girişinde, bu tarihi eseri, bu mühendislik harikasını İstanbul’a hediye etmenin keyfini yaşıyoruz. Bu köprü tarihi İpek Yolu’ndaki bütün yolculuklara hizmet ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete geçecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu; şimdi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, TIR’lar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek”  dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!