Ulamış Köy Tiyatrosu Yılmaz Güney Sahnesinde Ankaralılarla Buluştu

by Editor | Salı, Oca 16, 2018 | 98 viewsUlamış Köy Tiyatrosu Yılmaz Güney Sahnesinde Ankaralılarla Buluştu

Ulamış Köy Tiyatrosu oyun sergilerken – SakinSehirSeferihisar.com

Seferihisar’ın gurur kaynaklarından biri de hiç şüphesiz ULAMIŞ KÖY TİYATROSU‘ dur. Çünkü güzelim ülkemizde tiyatroya (ve tiyatro ekibine) sahip Ulamış haricinde başka bir köy olduğunu sanmıyoruz – bildiğimiz kadarıyla. Ulamış bilindiği üzere Seferihisar’ın köylerinden biri ve buranın sakinlerinin “medeniyet” ve kültür açısından yine Türkiye standartlarına bakıldığında oldukça gelişmiş bir seviyede olduğunu söylemek mümkün olsa gerek.

İşte ULAMIŞ Tiyatrosu pek yakında Ankara’da Yılmaz Güney Kültür Merkezi‘nde sahne aldı. 7’den 70’e herkesin katıldığı köy tiyatrosu “Yaşamın İçinden” tiyatro oyunu ile izleyicilerden alkış aldı. Ulamış Köyü’nde yaşayan kadınlar, gönüllü olarak katıldıkları köy tiyatrosunda sergiledikleri performanslarıyla dikkatleri üzerlerine topladı. Gündüzleri bağ, bahçe ve tarlada çalışırken birden kendilerini provalarda bulan kadınlar, fırsat verildiğinde neler başarabileceklerini kanıtladı.

Yaşamın içinden öykülerin yer aldığı oyunda, amaç hem güldürmek hem düşündürmek.

Ulamış Köy Tiyatrosu Yılmaz Güney Sahnesinde Ankaralılarla Buluştu

Ulamış Köy Tiyatrosu Ekibi – SakinSehirSeferihisar.com

Ulamış Köy Tiyatrosu ile ilgili olarak bu oluşumun fikrini ilk ortaya çıkaran Tiyatro Eğitmeni Vedat Murat Güzel konuyla ilgili olarak şunları anlatıyor;

“Seferihisar Belediye Başkam Tunç Soyer, Ulamış Köyü’nde köylü kadınlarla bir tiyatro çalışması yapmak istediğini söyledi. Görüşmeler sonrasında köy tiyatromuzu hayata geçirdik. Sığacık tiyatro Festivali için hazırladığımız 15 dakikalık oyunla kadınlarımız ve çocuklarımız ilk kez sahneye çıkma deneyimi yaşadı. Sahneye çıktıktan sonra tiyatromuzu daha fazla sahiplenmeye başladılar ve katılım sayısı da arttı. Çalışmalara katılan 70’li yaşlarında şalvarlı teyzelerimiz var. Tiyatromuza sahip çıkıyorlar. Tiyatroyla yeniden hayata sarıldılar. Tiyatroyu araç olarak kullanırsanız ruhunuza iyi gelir. Kadınlarımız şu anda kendilerini keşfediyor. Belli bir yaştan sonra dahi olsa neler yapabileceklerini gördüler”.

Bu ekibin başarısının devamını diliyor ve bu güzellikte payı olan herkese bir vatandaş (ve insan) olarak sevgi dolu teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code