Ünlü sanatçı ve adam gibi adam Tarık Akan’ da aramızdan ayrıldı… İyiler birbir gidiyor.

by Bilgi Akkuş Hunca | Cuma, Eyl 16, 2016 | 155 viewstarik-akan

İyiler birer birer gidiyor derler ya, işte yine öyle oldu; Gerçekten de “adam gibi adam” sevgili Tarık Akan’ da kanser illetine yenik düşerek aramızdan ayrıldı. 66 yaşındaki Akan bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Başarılı bir sanatçıyı, halkına bağlı bir eğitimciyi, ülkesinin sorunlarına duyarlı bir yurttaşı kaybettik … Böyle değerleri çok arayacağımızın hepimiz (en azından melanetin dünyaya nasıl hakim olduğunun farkında olan kişiler olarak) farkındayız… Sevgili Tarık Akan’a Allah’tan gani gani rahmet diliyor “toprağın bol olsun” diyoruz… Seni çok özleyeceğiz “Yakışıklı, cesur ve adam gibi adam”… Zaten sevenin de o kadar çokmuş ki sosyal medyada binlerce taziye mesajı yayınlandı. Bu arada ünlü aktörün arkadaşı ve meslektaşı Müjdat Gezen, Akan’ın ölüm nedeninin sanıldığı gibi akciğer kanseri değil karaciğer kanseri olduğunu söyledi. Gezen, “Akciğer kanserinden değil, maalesef karaciğere sıçramıştı. Akciğeri hemen hemen kurutmaya yakın, halletmişlerdi ama karaciğere sıçramıştı. Günde 4 paket sigara içiyordu” dedi.

Sinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yapan Akan, 1970 yılında Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist Yarışması’nı kazanarak 1971’de ilk filmi olan ‘Solan Bir Yaprak Gibi’yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.

1979 yılında zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli’de tamamlayan Akan, 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam’ın en parlak günlerinde yer aldı. Emel Sayın’la ‘‘Mavi Boncuk’’ta Hülya Koçyiğit’le ‘‘Sev Kardeşim’’de, Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra’’da oynadı ve ‘‘Hababam Sınıfı’’ ile Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi. Akan, daha sonra ‘‘değişirken yok olmayı’’ göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü “Nehir”i Cüneyt Arkın’la birlikte oynadığı ‘‘Maden’’, ‘‘Sürü’’, ‘‘Yol’’, ‘‘Kanal’’ gibi politik filmler takip etti.

Eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. Aziz Nesin’in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Esin’den vakıf başkanlığını devir alarak, 2005 yılında Nesin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan ünlü oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü aldı ve 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. 1973 – 2002 yılları arasında 12 ödüle layık görüldü.
Like it? Share it!