Yaratıcı Yazarlık Merkezi 11 Ağustos 2016 günü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ nun katılımıyla açılıyor
YARATICI-YAZARLIK-SOYER
Kültürün başkenti Seferihisar önümüzdeki günlerde önemli bir kültür varlığını daha hizmete sokmuş olacak. Daha önce, Seferihisar Belediyesi’nin yer tahsisi ettiği ve binası 19 Mayıs Üniversitesi tarafından tamamlanan Yaratıcı Yazarlık Merkezi CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun da katılımıyla 11 Ağustos Perşembe günü resmen açılacak. Son zamanda Üniversite’de yaşanan kadro değişikliklerini takiben yapılan yeni bir protokolle tesis tamamen Seferihisar Belediyesi’ne devredilmişti.

Bu arada CHP Genel Başkanı’nın söz konusu açılışı takiben CHP Bilim-Yönetim-Kültür Platformu ve Seferihisar Belediyesi ortaklığıyla düzenlenecek olan TÜRKİYE SANAT ÇALIŞTAYI’ na katılması da programlanmış bulunuyor.

Türkiye Sanat Çalıştayı’nda ülkenin önemli bazı sanat kuruluşları ve sanatçıları da yer alacak ve katılımcılar temel özgürlüklerin, insan hakları ve gerçek demokrasinin tehdit altında olduğu, toplumun cepheleştirildiği, demokratik kazanımların elimizden alındığı böyle bir dönemde daha fazla özgür, yaratıcı düşünceyle fikir üretmeye, toplumu sanatla, kültür ve edebiyatla buluşturmaya katkıda bulunacaklar.

Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in konuyla ilgili açıklaması işe şöyle;

“Belki de her zamankinden daha fazla özgür, yaratıcı düşünceyle fikir üretmeye, toplumu sanatla, kültür ve edebiyatla buluşturmaya ihtiyaç var.  Çünkü büyük belirsizliklerin yaşandığı, bu kaotik ortamda, kültür ve sanatın ışığıyla yolumuzu aydınlatmak ve geleceği yeniden şekillendirmekten başka çaremiz yok. Cumhuriyet Halk Partisi işte bu nedenle bir inisiyatif geliştirerek, Türkiye’nin sanat üreten öncü temsilcilerini bir araya getirerek bir çalıştay düzenliyor. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek bu çalıştaydan, Türkiye için uygulanabilir bir yol haritası çıkartılacak ve yapılacak çalışmalar bir sonuç bildirgesiyle açıklanacaktır. Seferihisar olarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmanın onurunu taşıyor, başta Genel Başkanımız ve organizasyonu gerçekleştiren Pof. Dr. Onur Bilge Kula’ya, CHP’nin bu konuda çalışan Genel Başkan Yardımcılarına, danışmanlarına,  yöneticilerine, katılacak tüm sanat ve bilim insanlarına şimdiden başarılar ve kolaylıklar diliyoruz”

Katılacak Sanat ve Bilim İnsanları arasında şu kişilerin yer alması bekleniyor; Gazeteci ve Yazar Doğan Hızlan, Yazar Gürsel Korat, Yazar Adnan Binyazar, Yazar-Şair Metin Celal, Yazar Erendiz Atasü, Yazar Ahmet Ümit, Yazar Şeyhmus Diken, Gazeteci, Yazar Selim Esen, PEN Türkiye Merkezi Eski Başkanı Tarık Günersel, Cumhuriyet Yayınları Genel Müdürü Turhan Günay, Tiyatrobilimci, oyuncu, yazar, yönetmen Özdemir Nutku, Yazar İbrahim Karaoğlu, Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmeni Yücel Erten, Tiyatro ve Sinema oyuncusu Orhan Alkaya, Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü, Tiyatro Sanatçısı, Yazar Eren Aysan, Ressam Zafer Gençaydın, Yazar, Sanat Eleştirmeni Kaya Özsezgin, Akademisyen, Yazar, Ressam Prof. Dr. Hüsnü Dokak, Ressam Hanefi Yeter, Devlet Opera ve Balesi Eski Genel Müdürü Rengim Gökmen, Müzik Araştırmacısı, Yazar Ahmet Say, Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran, Andante Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serhan Bali, Sinema Eleştirmeni Vecdi Sayar, Heykeltıraş Mehmet Aksoy, Heykeltıraş Filinta Önal, Fotoğraf Sanatçısı Mahmut Turgut, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven.

(Yaratıcı Yazarlık Merkezi 2015 Haziran’ da açılıp ilk dönem çalışmasını başarıyla yapmış ve katılımcılara sertifikaları Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından takdim edilmişti. Videoda 2015 yılından görüntüleri izleyebilirsiniz.)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code